Kobiety boją się badań

onkologia

onkologiaW ramach programu edukacyjnego „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”, realizowanego w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gołdapi zorganizowała w Centrum Dydaktyczno-Szkoleniowym spotkanie na temat profilaktyki raka szyjki macicy oraz raka piersi. Spotkanie było prowadzone przez panie z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego przy MZWiA w Olsztynie, znajdującego się przy Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, które jest również patronem programu edukacyjnego „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”.

– Jest to program edukacyjny, który ma szanse zmienić zastraszające statystyki dotyczące umieralności kobiet w młodym wieku, głównie na raka szyjki macicy – otwierając spotkanie powiedziała Halina Karpińska kierownik PSSE.

Potem głos zabrała pani Kamila Machlewicz zastępca kierownika WOK mówiąc o profilaktyce raka szyjki macicy. O tym, że zabija on pięć Polek dziennie i jest drugim rodzajem raka, jeśli chodzi o częstość występowania u kobiet. Mówiła, w jaki sposób się badać i czym się bada, chodzi tu przede wszystkim o badania cytologiczne. Są trzy etapy badania: podstawowy – pobranie próbki, diagnostyczny – przekazanie próbki do zbadania w laboratorium i pogłębiony-kolposkopia, który jest już badaniem bardzo szczegółowym. Czynnikami rozwoju raka szyjki macicy jest m.in. wirus HPV (niski status socjo-ekonomiczny, wielu partnerów, wiele porodów, długoletnie palenie papierosów). Badania wykazują, że 50 proc. kobiet nigdy nie miało wykonanej cytologii. Kobiety boją się badań, a w zasadzie rozpoznania choroby dlatego wiele z nich nie robi cytologii. Jednak wczesne wykrycie raka szyjki macicy można wyleczyć.

Trzeba pamiętać, że badanie cytologiczne, to najlepsza metoda wczesnego wykrywania tych komórek, z których może rozwinąć się rak. Dlatego warto robić badania, bo one mogą uratować życie.

Po zakończonym wykładzie został wyświetlony krótki film „Rak to nie musi być wyrok”.

Druga z pań Dorota Semerak przybliżyła problem dotyczący profilaktyki raka piersi, na który co roku, niestety ale jest coraz więcej zachorowań i większa umieralność. Największe ryzyko zachorowań dotyczy pań w wieku 50-69 lat. Dlatego to kobiety w tym wieku otrzymują w ramach profilaktyki zaproszenia do zrobienia mammografii. Mówiła o tym w jaki sposób przygotować się do takiego badania i jak ważne jest korzystanie z mammografu. Jak również, że już od 20 roku życia samobadanie piersi jest podstawowym, niezwykle ważnym elementem we wczesnym wykrywaniu raka piersi, czyli wykrywania choroby wtedy, kiedy jej stan zaawansowania stwarza duże szanse wyleczenia.

Wykład również został zakończony filmem: „Zdążyć przed rakiem”.

Podczas prezentacji multimedialnej zostały pokazane analizy wyników zgłaszalności pacjentek na badania w naszym powiecie. Przedstawiają to poniższe zdjęcia.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z naszych dwóch ponadgimnazjalnych szkół. Z Zespołu Szkół Zawodowych oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz wiele innych osób zainteresowanych tematem.

Celem programu jest przede wszystkim zmniejszenie zachorowalności i umieralności na nowotwory poprzez przekazanie wiedzy na temat profilaktyki danej choroby.

Miejmy nadzieję, że dzięki edukacji w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz piersi zwiększy się liczba kobiet wykonujących systematycznie badania przez całe życie. (AT)


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Kobiety boją się badań

  1. Witek

    Takich badań jest mało więc trzeba korzystać

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...