Gołdap na Europejskim Kongresie

kongres_miast_blizniaczych

kongres_miast_blizniaczychW dniach 29 września 1 października w Rybniku odbył się Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych. W obradach wzięło udział ponad 300 uczestników z 31 krajów.

Na czele delegacji polskiej stał wiceprzewodniczący Związku Miast Polskich – burmistrz Gołdapi Marek Miros. Wśród wielu gości z zagranicy był przewodniczący Rady Gmin i Regionów Europy Burmistrz Stuttgartu Wolfgang Schuster.

– Ten trzydniowy kongres jest największym tego typu wydarzeniem w Europie i pierwszym w Europie środkowowschodniej – informuje Marek Miros. – Oprócz sesji plenarnych i spotkań panelowych uczestnicy Kongresu odwiedzili teren byłych obozów koncentracyjnych w Auschwitz – Birkenau, gdzie spotkali się m.in. z byłym więźniem obozu, Tadeuszem Sobolewiczem. Kongres przyjął deklarację końcową, w której podkreśla się rolę miast bliźniaczych w tworzeniu ładu pokojowego w Europie. Przewodniczący Rady, Wolfgang Schuster i wielu innych mówców twierdziło, iż ruch miast bliźniaczych to największy ruch pokojowy w Europie. Podkreślano wagę i znaczenie obywatelskich kontaktów mieszkańców Europy w ramach tego ruchu.

Marek Miros uczestniczył w ceremonii otwarcia i zamknięcia Kongresu, konferencjach prasowych oraz zajęciach plenarnych i panelowych. Dokonał m.in. prezentacji Gołdapi oraz trójstronnych spotkań polsko-niemiecko – izraelskich, Gołdap – Stade – Givat Shemuel.

Przewodniczący Rady Gmin i Regionów Europy Wolfgang Schuster przyjął wstępne zaproszenie Burmistrza Gołdapi do odwiedzenia naszego miasta w roku 2013.

 


Aktualności

Powiązane artykuły