Fotozagadka 11

Po dłuższej przerwie proponujemy rozwiązanie niełatwej fotozagadki. Kolorowane zdjęcie znalezione w internecie, nieco poprawione i oczyszczone. Widzimy fragment zbiornika wodnego, łodzie, pomost, budynki, dziwną konstrukcję (może most?). Trudno określić, kiedy zostało wykonane – szacujemy że około 100 lat temu. Ze zdjęcia usunęliśmy podpis, więc znamy odpowiedź na fotozagadkę. Oczekujemy na Państwa sugestie – gdzie zostało wykonane zdjęcie?


Aktualności

Powiązane artykuły

18 komentarzy do “Fotozagadka 11

 1. piotrbart

  Mam kilka propozycji odnośnie miejsca tego zdjęcia. Państwo napisali, że jest to fragment zbiornika wodnego. Jeśli tyczy się to Gołdapi o były w okolicach rzeki dwa jeziorka/stawy. Jeden mały (przy zakręcie ulicy nadbrzeżnej) drugi o wiele większy(po drugiej stronie rzeki). Oba były w okolicach browaru Krecha, blisko rzeźni, która ulokowana była przy dzisiejszej ulicy Żeromskiego. Niedaleko tego miejsca na zakolu rzeki w kierunku do Kośmidr była też oczyszczalnia ścieków, może to dotyczy tego miejsca. Zdjęcie może również przedstawiać zakole rzeki przy browarze Krecha. Ta konstrukcja to mogła być jakaś rampa załadunkowa. Pewnie się mylę, ale zawsze ktoś następny będzie miał ułatwione zadanie 🙂

   
  1. A jednak pomyłka. Pozostałości stawu Krecha, który znajdował się na łąkach za rzeką, można jeszcze dostrzec gdy przejdzie się przez kładkę na ulicy Nadbrzeżnej. W tej chwili niewiele pozostało. Kiedy spojrzy się na zdjęcia satelitarne to widać że w najlepszych latach mógł mieć do 165 m długości. Prawdopodobieństwo duże ponieważ mógł wyglądać jak zbiornik na zdjęciu. Jednak nie jest to obiekt przez nas szukany.

    
 2. Syd

  Mi się wydaje, że jest to kąpielisko /Hoffmanówka/ przy obecnej ulicy 1maja. Stawy przyległe niegdyś do posesji Państwa K i R, niebawem raczej zostaną połączone z powstającym zalewem.
  Zdjęcie mogło być zrobione w kierunku północnym z nasypu kolejowego.

   
 3. Moje przypuszczenia dotyczą jeziora gołdapskiego. Na dawnej mapie topograficznej na brzegach jeziora widoczne są miejscowości, nie istniejące dziś, Hermeshof (Kumiecie) oraz Haidensee (Szyliny). Niegdyś te dwie miejscowości połączone były pewnego rodzaju promem i widoczna na zdjęciu konstrukcja może być jego przystanią. Patrząc na oświetlenie słoneczne obiektów, wnioskuję że jest to brzeg wsi Szyliny.
  Inne pomysły do głowy nie przychodzą:)

   
 4. Niestety ani Syd ani humi nie mają racji. Mała podpowiedź – nie jest to jezioro Gołdap ale rzeka tak.

   
 5. Tzn Gołdapa – (to tak żeby ubiec lubiących precyzję internautów )

   
 6. tomek w

  most na ulicy Mazurskiej….

   
 7. lobster

  Witam.. wydaje mi sie, ze jest to tak zwana ,,szpitalówa..

   
 8. znawca

  a może to dzisiejsze Ustronie

   
 9. Niestety ciągle brak trafnej odpowiedzi. Kolejna podpowiedź – pisaliśmy już o tym miejscu wcześniej.

   
 10. lobster

  ….okolice ogrodkow dzialkowych , dawny Piwosz…?

   
 11. ekolog

  Myślę,że jest to rejon ul. Spacerowej /skrzyżowanie z ulicą prowadzącą do ul.1.Maja. Widoczny z prawej strony dom to dom pp.Zatowskich.

   
  1. Ależ trzymacie się tego centrum…

    
 12. piotrbart

  Może to młyn. Ten niedaleko ujścia rzeki do jeziora. W miejscu za pensjonatem Państwa Chrystowskich

   
 13. mIrek

  Gołdapski Młyn odwrotnie. I już jak jesteśmy blisko jeziora, remik wspominałeś przy okazji ” Osiedla nad jeziorem ” o mapce Hermeshofu. Aktualne?

   
 14. radek

  @remik proszę o kontakt malinka_2003@buziaczek.pl