Ziemskie i duchowe w pigułce

zajazd_spotkanie_22_09_11

zajazd_spotkanie_22_09_11– Rzadko się zdarza, by twórcy powiatu gołdapskiego spotykali się w jednym miejscu – powiedział między innymi marszałek Jarosław Słoma podczas czwartkowej promocji folderu „Ciekawi ludzie i miejsca Powiatu Gołdapskiego”.

Wydawca,  gołdapskie Starostwo, postanowiło na 32 stronach, czyli w pigułce, przedstawić najważniejsze atrakcje powiatu gołdapskiego, łącząc część telluryczną z tą bardziej duchową.

Oprócz bowiem osobliwości przyrodniczych i architektonicznych, przedstawionych zostało kilka gospodarstw agroturystycznych (dokładnie sześć), twórcy ludowi, malarze, rzeźbiarze i pisarze. Ciekawostką jest dział „Ludzie czynu”, w którym autorzy folderu między innymi dowartościowują jeszcze bardziej kilku naszych samorządowców, także tych wojewódzkich. Ale są też gołębiarze, co – jak zapewnił starosta Andrzej Ciołek – nie ma nic wspólnego z jego prywatnymi pasjami.

Folder jest kolorowy, na kredzie, z przyjemną okładką, choć można było bardziej przemyśleć graficzny układ zdjęć w zestawieniu z tekstem.

Autorzy wydawnictwa podjęli się zadania ryzykownego, gdyż – jak zwykle w takich wypadkach – wśród wymienionych twórców chciałoby się dodatkowo zobaczyć tego lub owego. Mnie zdecydowanie w kategorii malarzy brakuje Jarosława Jasińskiego, jako, moim zdaniem, jednego z najbardziej kreatywnych gołdapskich artystów. Ale tak pewnie będzie zawsze, wszakoż i do słowników PWN kieruje się czasem podobne zastrzeżenia.

W folderze nie ma znanych gołdapian mieszkających poza naszym powiatem (to było zapewne założenie). Mimo to wydawnictwo jest interesującą próbą całościowego potraktowania powiatu gołdapskiego w aspekcie jego atrakcji, także związanych z rzemiosłem i twórczością artystyczną.

Podczas promocji swój dorobek i umiejętności zaprezentowali twórcy i właściciele gospodarstw, którzy zagościli w folderze. Były kartacze z dziczyzną zaserwowane przez Zajazd Rudziewicz (w Zajeździe odbywała się promocja), wędliny i słodkości.

I na koniec… Intryguje mnie to – czym sobie zasłużył „powiat gołdapski” na to, że w tytule został napisany z wielkich liter?


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Ziemskie i duchowe w pigułce

 1. mike

  Swoi dla swoich, nic dla twórczych kreatywnych…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. JAA

  Proszę coś więcej o gołębiarzach. W jaki sposób(oczywiście bez pomocy p. Starosty), wpisali się w folder „Ciekawi ludzie i miejsca Powiatu Gołdapskiego”. O wielu ciekawych i mądrych nie wspomniano.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...