Poznawali nie tylko animację

ale_kino

ale_kinoZdecydowanie jednym z najciekawszych wydarzeń kulturalnych ostatnich tygodni była gołdapska edycja 2. Festiwalu Młodego Widza „Wędrujące ALE KINO” i niekoniecznie to dotyczy samego przeglądu, ale działań – by tak rzec – obocznych.

Niespodzianką, i dobrą zabawą, na środowej gali podsumowującej był bowiem pokaz filmików animowanych, wykonanych przez dzieci i młodzież w trakcie dni festiwalowych. Również ciekawy i humorystyczny był film kręcony w tym czasie przez młodych dokumentalistów.

W ciągu trzech dni salę widowiskową odwiedziło 1128 widzów. W tym czasie młodzieżowe jury musiało obejrzeć wszystkie filmy i wybrać najlepszy, którym okazał się „Italianiec” (statuetka zostanie wręczona w Poznaniu).

Na uroczystą galę specjalnie przyjechał dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz, obecni też byli Marta Jurgiełan – dyrektor Domu Kultury i starosta Andrzej Ciołek. Młodzież uczestnicząca warsztatach podarowała organizatorom po jednym egzemplarzu gołdapskiego komiksu.

Na koniec jako niespodziankę widzowie mieli okazję obejrzeć sławną oscarową animację „Piotruś i Wilk”.

Miejmy nadzieję, że podobne działania jeszcze będą miały w Gołdapi miejsce i że warsztatowe animacje będą dostępne w internecie. Projekt bowiem jest swego rodzaju podarunkiem, gdyż został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a koordynatorem i wykonawcą przedsięwzięcia jest poznańskie Centrum Sztuki Dziecka.

ale_kino

Powiązane artykuły