Po malarzach – rzeźbiarze

plener rzeżbiarski_litwaW sierpniu odbyło się kilka wydarzeń w ramach projektu „Sintautai-Gołdap 2”. Litewscy i polscy artyści uczestniczyli w plenerze malarskim, gdzie w otoczeniu pięknej natury i w miłej atmosferze powstały piękne obrazy. Dziesięcioro artystów, różnymi technikami (olej, akryl, tusz) tworzyło swe prace w malowniczym gospodarstwie agroturystycznym w Grabowie. Uczestnikami pleneru byli: Katarzyna Waraksa, Katarzyna Puczyłowska, Cecylia Buczyńska-Buza, Jarosław Jasiński, Wojciech Łukasik, Vale Vaitkuviené, Lione Grigaliunaité, Raigardas Kudirka, Greta Unguvaityté, Arvydas Bogdanas.
Natomiast na Litwie, w Sintautai spotkali się rzeźbiarze z Polski i Litwy. Uczestnicy pleneru – sześciu mężczyzn: Wiesław Perkowski, Jan Kosiorek, Józef Niewiński, Dominykas Čepas, Valdas Eimanavičius, Mindaugas Aučyna – podczas dziesięciodniowego pleneru stworzyło kamienne i drewniane rzeźby, związane historią miasteczka. Prace tych artystów znajdują się w różnych miejscach w kraju i zagranicą, teraz będą zdobić park w Sintautai na Litwie. Również w ramach projektu podpisana została umowa z firmą ABIES Kuczyńscy na budowę parku rekreacyjno-kulturalnego w Grabowie. Prace potrwają do połowy sierpnia 2012.

Wydarzenia miały miejsce w ramach projektu „Sintautai-Gołdap 2” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Sąsiedzi w Działaniu, wdrażanego w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”. (MJ)

 

 

Powiązane artykuły