Kosztowano różne kartaczowe smaki

kartacze_11Tegoroczne „Kartaczewo” odbywało się w trochę innych warunkach, bo niejako na poboczach parku miejskiego i na parkingu. Mimo to i pogoda i uczestnicy dopisali. Wydaje się, że publiczności przewinęło się więcej niż w latach ubiegłych.

Mimo tego, iż przedsięwzięcie wiąże się z jedną potrawą, to i tak w tej kategorii można była okazja spróbowania naprawdę różnych smaków. Kartacze to bowiem danie tutejszego pogranicza, a przepisy pochodzą nie tylko z różnych krajów, ale nawiązują do różnych rodzinnych tradycji.

Otwarcia imprezy dokonali przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządu lokalnego, miedzy innymi:wojewoda Marian Podziewski, marszałek Jarosław Słoma, burmistrz Marek Miros i starosta Andrzej Ciołek. W jury zasiadali znawcy regionalnych kulinariów, choćby – znany z programów telewizyjnych dr Grzegorz Russak, czy Igor Hutnikiewicz, Dyrektor Departamentu Polityki Jakości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Gotowano w trzech kategoriach – firm gastronomicznych, indywidualnej i kartaczy domowych. W tej ostatniej najlepszych wybierała publiczność.

Jako że „Kartaczewo” jest w sieci kulinarnych imprez regionalnych „zawiadywanych” przez departament Polityki Jakości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, to i puchary ufundował marszałek.

Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za zwycięstwo w konkursie kulinarnym „Mistrz Kartaczy” w kategorii firm gastronomicznych zdobył po raz drugi z rzędu „Bar Młyn” z Bań Mazurskich.

Drugie miejsce w tej kategorii zajął bar „Nova”, trzecie – restauracja „Pasjonata”

Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za zwycięstwo w konkursie kulinarnym indywidualnym „Mistrz Kartaczy” zdobyła Lucyna Goik z Żytkiejm. Drugie miejsce zajęła Krystyna Waszkiewicz, trzecie – Ewa Waszkiel.

Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za zwycięstwo w konkursie kulinarnym publiczności „Mistrz Kartaczy – kartacze domowe” zdobyły panie: Jolanta Siebert i Danuta Kazaniecka z OSP w Górnem. Drugie miejsce zajęła Lucyna Sowul, trzecie – Anna Rydzewska.

Za pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach zwycięzcy dodatkowo otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 350 zł, za drugie 250, za trzecie – 150.

Równolegle z „Kartaczewem” odbywała się promocja projektu EGO SA (Ełk, Gołdap, Olecko, Suwałki, Augustów), gdzie również były stoiska, tyle że nie zwiazane z kulinariami. Były też konkursy i nagrody.

Niedzielny wieczór zakończył występ prawdziwej gwiazdy, czyli Zbigniewa Wodeckiego. Choć wcześniej wystąpiły zespoły folklorystyczne: gołdapski „Wrzos”, „Wojcieszanie” z Wojciechowa i „Rodnowianie” z Rodnowa.

Organizatorami tegorocznego byli: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miasto i Gmina Gołdap, Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO” . Współpracowali: Dom Kultury w Gołdapi, Ośrodek Sportu i Rekreacji i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gołdapi.


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “Kosztowano różne kartaczowe smaki

  1. jon

    Jakość zdjęć tragiczna

     
  2. kation

    fotki są wg mnie bardzo dobre, jon chyba czas przejść się do okulisty