Quiz. Historia Korpusu Ochrony Pogranicza

Tym razem raczej niełatwy quiz związany ze stuleciem Korpusu Ochrony Pogranicza - formacji związanej również z naszym regionem.

Co oznacza skrót KOP?

Kto i kiedy wydał rozkaz o utworzeniu KOP?

Czym była formacja o nazwie KOP?

Kto został pierwszym dowódcą KOP?

Gdzie miała miejsce heroiczna obrona we wrześniu 1939 r. pod dowództwem oficera 4. kompanii Pułku KOP „Sarny” kpt. Władysława Raginisa, kt6ra zyskała miano Polskich Termopili?

Od 1 września 1939 kopiści z batalion6w KOP „Berezwecz” i „Żytyń” przez trzy dni odpierali zacięte ataki 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty w rejonie Węgierskiej Górki. „Obrońcy ufortyfikowanej pozycji „Węgierska Gorka” zasługują na najwyższy żołnierski szacunek... - tak o Żołnierzach KOP, po skończonej walce wypowiedział się dowódca 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty gen. mjr Eugen Ott. Obrona Węgierskiej Górki zyskała miano:

Zgrupowanie KOP gen. bryg. Wilhelma Orlika-Ruckemana stoczyło z Armią Czerwoną zwycięską bitwę (28-29 września 1939 r.). Gdzie odbyła się ta bitwa?

Kto był ostatnim dowódcą KOP?

Na jakiej granicy ulokowane były Strażnice KOP - „Czarne”, „Przerośl”, „Prawy Las”?

Gdzie urodził się gen. dyw. Henryk Minkiewicz-Odrowąż - pierwszy dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza, który został zamordowany przez NKWD w Katyniu w 1940 r.?

Po bitwie, pod Wytycznem, z oddziałami Armii Czerwonej, ostatni dowódca KOP zwolnił Żołnierzy z przysięgi i rozwiązał liczące około 3 tys. żołnierzy zgrupowanie -tym samym KOP przestał istnieć. Miało to miejsce w dniu:

Żołnierze KOP celebrowali szereg świąt i rocznic znaczących dla naszego kraju wydarzeń. Jednym z nich było zapalanie ognisk na granicy w rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, które weszło do zwyczaju kultywowanego przez KOP oraz ludność pogranicza aż do wybuchu wojny w 1939 r. Podczas kolejnych rocznic przy płonącym ogniu odczytywano zazwyczaj okolicznościowe rozkazy oraz przytaczano fakty z jego życia i działalności. Jaki to dzień?

W okresie PRL, żyjący żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, byli przez władzę:

Współcześnie, po większości budynków, w których mieściły się strażnice KOP, nie ma śladu, a te które pozostały - stanowią ruiny. Jest jednak jedyny budynek w Polsce, w którym mieściła się strażnica KOP, a który jest nadal wykorzystywany w ochronie granicy państwowej RP. Obecnie mieści się tam placówka Straży Granicznej. Jaka to miejscowość?

Kiedy obchodzimy Święto KOP?