W renomowanym wydawnictwie „Nowy Świat” ukazała się wreszcie mikropowieść gołdapianina Jana Jastrzębskiego „Zaćmienie księżyca” i już wydaje się być wydarzeniem literackim nie tylko w skali lokalnej lub regionalnej.
Podobnie jak Borges Jan Jastrzębski skupia się wyłącznie na krótkich prozach, a to wymaga nie mniejszego mistrzostwa niż przy pisaniu dłuższych powieści. To wręcz odrębny rodzaj literackiego rzemiosła.
„Zaćmienie księżyca” zachwyca, bowiem pod stonowaną i jednocześnie wysmakowaną barwą języka kryje się mocne uderzenie. Rzecz jest o szpitalu, zaś szpital i główny bohater Nagoreczny wcale nie są tu rodzajem odosobnienia, którego na co dzień staramy się nie dostrzegać. Szpital jest tu nieodłączną częścią całości ludzkiego świata, w której trzeba się jakoś urządzić i jednocześnie wyrwać się stamtąd za wszelką cenę, choćby minimalizując ból. Szpital autora „Drżąc” nieuchronnie zazębia się z tym, co próbujemy na co dzień oddzielić i wyprzeć ze swojej egzystencjalnej wizji.
Akcja książki dzieje się na początku stanu wojennego i w tym wypadku stała się pretekstem nie tyle do refleksji o wolności politycznej, co do myślenia o wolności szeroko pojętej i tylko pozornie tu sprozaizowanej – nie mniej ważnej, bo idzie o wolność arcyludzką, sprowadzającą się do uwolnienia od… mankamentów naszego ciała.
O szpitalach pisano wiele – Buzzatii zrobił z tego antyutopię, w sposób poetycki swoje doświadczenia z tym związane spisywał Czesław Mirosław Szczepaniak, natomiast Jan Jastrzębski w swojej językowej szkatułce zrobił to jeszcze inaczej – wypuścił co prawda swojego bohatera na pozaszpitalną wolność, ale jedno z pytań postawionych czytelnikowi może brzmieć: jak sobie poradzić z nieuchronnością? nie śmiertelną lecz szpitalną.
SIGNI
___________
Jan Jastrzębski, Zaćmienie księżyca, Wydawnictwo „Nowy Świat”, Warszawa 2014, 64 s.
GRATULUJĘ:)Duże brawa panie Janku:)Świetnie,że w świat idzie znowu coś WIELKIEGO i to z naszej Gołdapi:)
Gratulacje. A gdzie można nabyć książkę?
W Gołdapi póki co w sprzedaży nie ma – jeden egzemplarz dostępny jest w Bibliotece Publicznej.