Jeden z internautów przysłał nam artykuł z portalu samorządowego PAP, gdzie podany jest przykład walki z barszczem Sosnowskiego, w okolicy Minikowa. U nas zatrzęsienie tej toksycznej rośliny jest m.in. w okolicy Niedrzwicy i przy drodze Mażucie – Rogale.
Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie postanowił na ten temat zrobić ścieżkę dydaktyczną.
(…) ODR chce propagować konieczność i skuteczne metody zwalczania tej rośliny. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie planuje w roku 2013 wybudować ścieżkę dydaktyczną niedaleko swej siedziby, wiodącą przez rezerwaty „Hedera” i „Las Minikowski”. Trasa ścieżki będzie prowadziła przez tereny włączone do sieci Natura 2000 oraz obok pomników przyrody.
Jak poinformowano w ODR Minikowo, ścieżka zostanie tak wytyczona, by zaprezentować licznie spotykany w tej części regionu kujawsko-pomorskiego barszcz Sosnowskiego, a charakterystyka rośliny zostanie opisana na tablicach informacyjnych. Będzie to przykład, jakie niebezpieczeństwo niesie introdukcja obcych gatunków i jak istotna jest ochrona rodzimej fauny i flory.
Barszcz Sosnowskiego jest największą rośliną zielną występującą w Polsce: osiąga do 4 m wysokości, a liście mierzące do 1,5 m wyrastają na łodygach o średnicy do 12 cm.
Barszcz jest rośliną silnie parzącą: występująca we włoskach pokrywających jego liście i łodygi kumaryna może powodować poparzenia II i III stopnia, a w skrajnych przypadkach martwicę skóry. Objawy poparzenia pojawiają się dopiero po 12 godzinach od kontaktu, pod wpływem promieni słonecznych, a wdychanie olejków eterycznych może wywoływać nudności, bóle głowy i wymioty. (…)
Problemem był brak maszyn do zbioru tak wielkich roślin. Pracownicy zatrudnieni do zbioru ręcznego ulegali poparzeniom, mimo stosowania odzieży ochronnej. (…)
W Polsce barszcz Sosnowskiego nie ma naturalnego wroga.
Może ODR w Gołdapi podchwyciłby ten sposób walki z Barszczem Sosnowskiego.
taki barszcz rosł badz rosnie na budowanym nowym cmentarzu
No właśnie – jest jeszcze parę innych miejsc, także na wschodzie powiatu.http://goldap.org.pl/wp-admin/edit-comments.php#comments-form
Ta roślina rośnie też przy drodze w kierunku olecka na samym wylocie z miasta
Nie zrozumiałam na czym polega ten sposób walki.
Również nie kumam na czym polega ów sposób walki z barszczem. Może chodzenie po ścieżce edukacyjnej spowoduje, że barszcz wyginie?
Może ścieżka będzie zawierała wskazówki, jak walczyć.
czy nie można by podjąć próby wycięcia tej rośliny?
Nie takie to proste , wyciąć!!!!!!!!!!!!!!!
lepiej ugotować