Jak bezpiecznie wypoczywać? Co robić w nagłych wypadkach? Jak udzielać pierwszej pomocy? Funkcjonariusze Straży Granicznej w czerwcu prowadzili działania edukacyjne w obszarze zasad bezpiecznego wypoczynku.
Spotkania odbywały się zarówno na terenie obiektów Straży Granicznej, jak i w placówkach oświatowych miejscowości przygranicznych.
Bliskie położenie miejscowości wypoczynkowych względem przebiegu granicy państwowej stanowi oczywisty argument do prowadzenia zajęć edukacyjnych i uczulanie na kwestie bezpieczeństwa. Podobne wizyty odbywają się w ośrodkach wczasowych i sanatoriach.
Już rozpoczął się cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą z Mińska w Domu Polonii w Żytkiejmach. Kolejne turnusy przechodzą spotkania informacyjno-szkoleniowe z udziałem Straży Granicznej. Funkcjonariusze z placówki w Dubeninkach podkreślają, by młodzi turyści z uwagą zwiedzali tereny przygraniczne i stosowali się do tablic informacyjnych w pobliżu granicy państwowej.
Przedstawiciele formacji zwrócili też uwagę na bezpieczeństwo w podróży poza granice kraju. Konieczność posiadania odpowiednich dokumentów, zabezpieczenie bagażu, postępowanie z bagażem, wskazanie miejsc, w których można otrzymać pomoc – to zagadnienia niejednokrotnie decydujące o szczęśliwym przebiegu urlopu.
Zaczęły się wakacje dla najmłodszych i okres skoncentrowania uwagi służb poszanowania prawa na kwestiach bezpieczeństwa wypoczywających na Warmii i Mazurach. Każde spotkanie przynosi wymierne korzyści zarówno dla młodzieży szkolnej, jak i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Każda ze stron wzbogaca doświadczenie i zdobywa cenną wiedzę na ważne tematy. (W-MOSG)