Jan Werchowicz z Bań Maurskich przysłał nam jeszcze kilka dodatkowych informacji na temat wsi Kiermuszyny. Wieś, jak już pisaliśmy, zaznaczona jest jeszcze na niektórych powojennych mapach, natomiast w tym miejscu są już tylko kamienie po fundamentach. Zamieszczamy więc mapę z hitlerowskimi nazwami wsi. – Nazwa Kermuschienen pochodzi od nazwy pruskiej lub litewskiej czosnku niedźwiedziego – przypuszcza Jan Werchowicz. Uzupełnia też opis pozostałości: Ruiny folwarku z dużą ceglaną studnią: do 1938 Kiermuschienen; 1938 – 945 część wsi Kermenau; od 1945 – do dzisiaj Kiermuszyny, potocznie Kiermuszyn. Do 1944 roku majątek należący do Muss Willi Ernst. Po II wojnie światowej część PGR-u Widgiry. W majątku mieszkało kilka rodzin oraz była owczarnia. Około 1993 roku majątek został rozebrany na materiał budowlany.
Do 1944 roku w majątku i budynkach należących do niego mieszkali: Doeppner Karl, Taudor Theodor, Blasko, Kemsies Willi. Ostatnią rodziną, która tam mieszkała była rodzina Juszkiewiczów.
To zajmowanie się Kiermuszynami traktujemy jako przyczynek do naszej akcji związanej z przypominaniem, już nieistniejących, wsi powiatu gołdapskiego, które istniały jeszcze po II wojnie światowej.
Fajna sprawa,mam taka bardzo stara mapę,na której znalazłam ta wieś pod nazwa Kermuschienen,ale może są na tej mapie i inne wsie,które jeszcze istniały po wojnie,niestety,nazwy są w języku niemieckim…:(