Jeszcze raz wracamy do Kiermuszyn

zabin_nazwy_hitlerowskie

zabin_nazwy_hitlerowskieJan Werchowicz z Bań Maurskich przysłał nam jeszcze kilka dodatkowych informacji na temat wsi Kiermuszyny. Wieś, jak już pisaliśmy, zaznaczona jest jeszcze na niektórych powojennych mapach, natomiast w tym miejscu są już tylko kamienie po fundamentach. Zamieszczamy więc mapę z hitlerowskimi nazwami wsi. – Nazwa Kermuschienen pochodzi od nazwy pruskiej lub litewskiej czosnku niedźwiedziego – przypuszcza Jan Werchowicz. Uzupełnia też opis pozostałości: Ruiny folwarku z dużą ceglaną studnią: do 1938 Kiermuschienen; 1938 – 945 część wsi Kermenau; od 1945 – do dzisiaj Kiermuszyny, potocznie Kiermuszyn. Do 1944 roku majątek należący do Muss Willi Ernst. Po II wojnie światowej część PGR-u Widgiry. W majątku mieszkało kilka rodzin oraz była owczarnia. Około 1993 roku majątek został rozebrany na materiał budowlany.

Do 1944 roku w majątku i budynkach należących do niego mieszkali: Doeppner Karl, Taudor Theodor, Blasko, Kemsies Willi. Ostatnią rodziną, która tam mieszkała była rodzina Juszkiewiczów.

To zajmowanie się Kiermuszynami traktujemy jako przyczynek do naszej akcji związanej z przypominaniem, już nieistniejących, wsi powiatu gołdapskiego, które istniały jeszcze po II wojnie światowej.


Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Jeszcze raz wracamy do Kiermuszyn

  1. Karolina

    Fajna sprawa,mam taka bardzo stara mapę,na której znalazłam ta wieś pod nazwa Kermuschienen,ale może są na tej mapie i inne wsie,które jeszcze istniały po wojnie,niestety,nazwy są w języku niemieckim…:(

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...