W jaki sposób można walczyć z mobbingiem w pracy?

Choć o mobbingu mówi się coraz więcej, to poszkodowani nadal obawiają się zgłaszać nadużycia w miejscu pracy. Jak temu przeciwdziałać? Co możesz zrobić, gdy mobbing w pracy Cię dotyczy

Co zalicza się do mobbingu?

W świadomości wielu pracowników nadal dominuje stwierdzenie, że zatrudniający ma nad nimi tak dużą władzę, że ciągłe upokarzanie czy ingerowanie w życie prywatne ich nie dziwi ani nie oburza. Nie widzą więc nic złego w zachowaniu mobbera, a pojawiające się skargi poszkodowanych uznają za przewrażliwienie. Natomiast prześladowcami mogą też być inni współpracownicy.

Z tego powodu dobrze jest zacząć od edukacji na ten temat. Mobbing w miejscu pracy przyjmuje różne formy, czasami dość nieoczywiste. Mogą to być niestosowne żarty, uszczypliwe komentarze na temat wyglądu lub życia prywatnego, znieważanie, izolowanie od grupy, sabotowanie projektów, ale też przemoc fizyczna i groźby.

Jak walczyć z mobbingiem?

Reagowanie na szkodliwe działania mobbera są kluczowe nie tylko ze względu na wymierzenie sprawiedliwości, ale także na Twoje samopoczucie, komfort w pracy i pewność siebie. Co możesz zrobić? Zacznij od wyraźnego zaznaczenia swojej niezgody w stosunku do mobbingowego działania.

Sprawdź, czy firma ma wyraźną politykę antymobbingową. Postaraj się dokumentować w jakiś sposób incydenty. Możesz prowadzić własne spisy z datą, godziną i opisami działań mobbingowych, a nawet próbować nagrać różne sytuacje. Okaże się to przydatne jako dowód w przypadku konieczności interwencji.

Jeśli mobberem jest pracodawca lub lider, poszukaj wsparcia wśród współpracowników, którzy wystąpią jako świadkowie takich zdarzeń. W innym przypadku porozmawiaj z przełożonym lub działem HR o zaistniałej sytuacji.

Gdy powyższe kroki nie zmienią zachowania mobbera, kolejnym etapem będzie złożenie skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Co więcej, możesz skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów, np. psychologów czy prawników.

Mobbing w pracy – jakie są jego skutki?

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest mobbing. Zrozumienie jego podstaw ułatwia dostrzeganie nie tylko szkodliwych działań słownych, ale także tych niewerbalnych skierowanych w kierunku konkretnych osób.

Mobbing w pracy prowadzi często do spadku samooceny pracownika, obniżenia jego wartości (również w oczach współpracowników), problemów zdrowotnych, wypalenia zawodowego i wielu innych szkodliwych konsekwencji. Rozwój takiego zjawiska w firmie wpływa również na jej efektywność. Obniżone morale pracowników i zwiększenia rotacji kadry negatywnie oddziałuje na wizerunek przedsiębiorstwa.

W wielu przypadkach ofiara mobbingu decyduje się opuścić miejsce pracy, aby w końcu uciec od trudnej sytuacji. Jeśli odczuwasz przykre skutki tego zjawiska, poszukaj alternatyw zawodowych. Zmiana pracy może okazać się dobrym rozwiązaniem, nawet kiedy mobber zostanie skonfrontowany z jego działaniem. Nowe środowisko potrafi przynieść ulgę. Przeglądając oferty pracy, np. na stronie GoWork.pl, zwróć uwagę na komentarze dotyczące warunków w firmie, a zweryfikujesz, czy warto tam aplikować.

Przeciwdziałanie mobbingowi nie jest prostą sprawą. Może Ci się wydawać, że nawet nie warto tego robić, biorąc pod uwagę różne konsekwencje, jeśli inni nie wezmą Twoich słów na poważnie. Jednak spróbuj walczyć z mobbingiem, aby praca nie kojarzyła Ci się wyłącznie z przykrym i stresującym obowiązkiem.

Artykuł sponsorowany


Aktualności

Powiązane artykuły