Rodzaje i charakterystyka lekkich rękawic ochronnych

Rękawice ochronne, jakie w swym asortymencie może posiadać sklep BHP, można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Do pierwszej grupy należą ciężkie, grube rękawice, które sprawdzają się w trakcie prac fizycznych, a do drugiej sprzęt ochronny wyprodukowany z PCV, lateksu itd. Jakie są właściwości obydwóch rodzajów rękawic?

 

 

Rękawice lateksowe — wady i zalety

Rękawiczki ochronne wykonane w całości z lateksu to najpopularniejsze narzędzie ochrony bezpośredniej wśród lekarzy, stomatologów i pielęgniarek. Ich zaletą jest wysoki stopień ochrony przed wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Rękawiczki z lateksu zapewniają pełną ochronę niezależnie od środowiska, w jakim się znajdują. Wyjątkiem są różnego rodzaju oleje i inne, tłuste substancje, które stopniowo osłabiają strukturę rękawic z lateksu. Ich wadą jest też możliwość wywołania uczulenia dermatologicznego.

Rękawice z PCV — wady i zalety

Rękawice z polichlorku winylu posiada w swym asortymencie każdy, nawet niewielki sklep BHP. Trudno przecenić ich odporność na zabrudzenia. Nieprzypadkowo korzystają z nich m.in. fryzjerzy, którzy na co dzień stosują w pracy intensywne środki chemiczne. Niestety, rękawice z PCV mają też swoje wady. Co prawda chronią przed bakteriami, ale niekoniecznie wirusami. Po drugie są bardzo sztywne, w związku z czym trudno je ubrać lub zdjąć. W przeciwieństwie do rękawic lateksowych nie sposób ich rozciągnąć. To oznacza, że użytkownik może nosić wyłącznie takie rękawice, które są idealnie dostosowane do rozmiaru jego dłoni.

Rękawice nitrylowe — wady i zalety

Ostatnią grupą rękawic, jakie w swej ofercie może posiadać sklep BHP, są rękawice nitrylowe. Ich zaletą jest przede wszystkim duża wytrzymałość, pod względem której mają istotną przewagę nad rękawicami lateksowymi i winylowymi. Dzięki temu są odporne na pęknięcia, rozdarcia, a nawet rozcięcia. Zaletą tychże rękawic jest też łatwość w dopasowaniu ich do kształtu dłoni. Niestety nie są one aż tak elastyczne, przez co trudno z ich pomocą wykonywać precyzyjne prace.

Rękawice tradycyjne — wady i zalety

Chyba każdy sklep BHP ma w swej ofercie tradycyjne rękawice ochronne. Ich najważniejszą cechą jest przede wszystkim wytrzymałość. Rękawice są odporne na oddziaływanie ostrych, gorących i bardzo zimnych przedmiotów. Doskonale znoszą też działanie smarów, olejów i paliw. Chronią dłonie przed zabrudzeniami, skaleczeniami i wysoką lub niską temperaturą. Niestety są one podatne na działanie wilgoci, a także niektórych ciekłych związków chemicznych (np. chłodziw z dużą zawartością azotu). Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie pracownikowi należytych środków ochrony osobistej. Różnorodność dostępnych na rynku rękawic daje pewność, że dłonie będą dobrze chronione i to niezależnie od okoliczności.

Artykuł sponsorowany


Aktualności

Powiązane artykuły