O ile skrót ATV dla wielu osób może być trudny do rozwinięcia, o tyle, o samych pojazdach ATV słyszał zapewne każdy. Quady, bo to o nich właśnie mowa, to jedne z najpopularniejszych pojazdów ATV. Czym więc są pojazdy ATV, jakie wyróżniamy rodzaje i dla kogo są one przeznaczone?
Czym są pojazdy ATV?
Pojazdy ATV, czyli All Terrain Vehicle to dosłownie pojazdy do jazdy na każdym terenie. Według definicji są to otwarte pojazdy pozbawione kabiny przeznaczone do jazdy poza utwardzonymi nawierzchniami. Do grupy ATV zaliczają się więc nie tylko quady, ale także trójkołowce i pojazdy 6-kołowe oraz 8-kołowe. Cechą charakterystyczną tego typu maszyn jest solidna, masywna konstrukcja, która poradzi sobie na każdym terenie, bowiem pojazdy ATV służą do jazdy m.in. po błocie, wzniesieniach, kamieniach czy piasku. Koncepcją wyjściową dla pojazdów tego typu były motocykle do jazdy terenowej. Pojazd ATV wjedzie tam, gdzie nie poradzi sobie samochód i zapewni większy komfort jazdy, niż zwykły motocykl.
Jakich uprawnień wymagają pojazdy ATV?
To, jakich uprawnień potrzeba do prowadzenia pojazdów ATV, uzależnione jest od wagi maszyny, maksymalnej prędkości, jaką osiąga oraz pojemności silnika. Przykładowo lekkie quady (do 350 kg, max prędkość 45 km/h, pojemność silnika 125 cm3) mogą być prowadzone przez osoby mające prawo jazdy kategorii AM (od 14 roku życia). Pojazdy ciężkie wymagają posiadania prawa jazdy kategorii B (osoby pełnoletnie) lub kategorii B1 (od 16 roku życia).
Rodzaje, typy i przeznaczenie pojazdów ATV
Aktualnie na rynku dostępnych jest ponad 100 różnych modeli pojazdów ATV. Wybór maszyny, dla osoby mniej doświadczonej i obeznanej w temacie, może stanowić więc nie lada wyzwanie. Najprostszy podział pojazdów, czyli ze względu na wagę, rozróżnia pojazdy ATV lekkie i zwykłe. Bardziej szczegółowy podział to rozróżnienie ze względu na zastosowanie. Wyróżnić więc można pojazdy sportowe, rekreacyjne, terenowe czy specjalistyczne. Maszyny sportowe wyróżniają się mocnym zawieszeniem, pojemnym silnikiem oraz napędem na tylną oś. Sprawdzą się idealnie do szybkiej jazdy po odpowiednio przygotowanej nawierzchni. Pojazdy rekreacyjne mają najczęściej pojemność silnika do 200 cm3 oraz napęd na tylną oś lub na 4 koła. Przeznaczone są do jazdy po lasach, polach i innych utwardzonych nawierzchniach. Pojazdy terenowe, zwane też przeprawowymi to najmocniejsze z dostępnych na rynku. Mają pojemny silnik, mocne zawieszenie i napęd 4×4. Żaden teren nie jest dla nich problemem – przejadą przez błoto, rzekę, mieliznę, wjadą na górzysty teren. Z tego powodu są to pojazdy przeznaczone dla doświadczonych kierowców szukających prawdziwych wrażeń, leśników, rolników czy służb mundurowych.