Wiele poetyckich strof powstało w patriotycznym konkursie poetyckim, ogłoszonym przez stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” w ramach projektu „A to Polska właśnie – patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy”, Utworów powstało aż 80. Każdy, na swój sposób, opiewał piękno naszej Ojczyzny, wspominał trudne czasy niewoli i wojen, czy wyrażał radość z odzyskanej wolności.
Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród było jednym z elementów patriotycznego świętowania w Dubeninkach. Po ostatnich próbach oraz przygotowaniu dekoracji rozpoczęło się ono dnia 9 listopada w Szkole Podstawowej w Dubeninkach. Przybyło na nie ok. 150 osób.
Program przygotowany przez organizatorów, czyli Szkołę Podstawową i Gimnazjum, Gminne Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” z Dubeninek, był dość bogaty. Najpierw zaprezentowane zostało widowisko patriotyczne, przygotowane przez uczestników projektu „A to Polska właśnie – patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy”, następnie „Grupa pod dębami”, działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach, zatańczyła poloneza. Panie w pięknych czarnych strojach z biało – czerwonymi kwiatami i wstążkami, prezentowały się niezwykle uroczyście i dostojnie. Kolejnym punktem programu był montaż poetycko – muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dubeninkach, na zakończenie którego wszyscy wspólnie razem odśpiewali hymn narodowy.
No i wreszcie nadszedł czas na rozstrzygnięcie patriotycznego konkursu poetyckiego. Jurorom udało się wyłonić zwycięzców, choć zadanie mieli niezwykle trudne – wybrać te najlepsze spośród 80 wierszy. Dokonali tego – przyznali I, II i III miejsca oraz wyróżnienia, wręczyli dyplomy i nagrody oraz pamiątki wszystkim uczestnikom konkursu. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie ze stowarzyszenia „Głos Puszczy Rominckiej”.
Tu bije serce NIEPODLEGŁEJ
Otwieram księgę naszej historii,
stronice pachną bzem i rumiankiem,
słyszę szum Wisły, a białe brzozy
czują smak ziemi, żyznej, bo polskiej.
A wiatr przewraca następne strony,
rozdarty sztandar spływa łzą,
kolejna karta i smok czerwon
zabrał nam wolność, zbroczył krwią.
Wierzby zaszumią koncert Chopina,
echo poleci od gór do morza.
To piękna panna biało – czerwona
z kolan powstała wolna i hoża.
Zamykam księgę, wytężam wzrok,
i widzę kraj pachnący chlebem,
gdzie łany zbóż i w dzbanach miód.
(Maria Krajewska, I miejsce)
Patriotyczne widowisko prezentowane było jeszcze trzykrotnie podczas Mszy świętych dnia 11 listopada o 12.00 odśpiewano cztery zwrotki hymnu, włączając się w to narodowe wydarzenie.
Patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy „A to Polska właśnie” zakończyło się wyjściem na cmentarze w dniu 12 listopada. Członkowie stowarzyszenia modlili się za poległych i palili znicze, wspominając czasy wojenne, a jednocześnie cisząc się z tego, że żyjemy w niepodległej Polsce.
Bożena Buza, sawbuz@wp.pl
Projekt dofinansowany dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Dubeninki i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.
Całość programu fantastyczna. Grupa ze Stowarzyszenia, z GOKu i ze Szkoły zaprezentowała perełkę dla oczu, uszu i serca. Cieszę się, że mogłam to zobaczyć.