Tu bije serce NIEPODLEGŁEJ

Wiele poetyckich strof powstało w patriotycznym konkursie poetyckim, ogłoszonym przez stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” w ramach projektu „A to Polska właśnie – patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy”, Utworów powstało aż 80. Każdy, na swój sposób, opiewał piękno naszej Ojczyzny, wspominał trudne czasy niewoli i wojen, czy wyrażał radość z odzyskanej wolności.

 

 

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród było jednym z elementów patriotycznego świętowania w Dubeninkach. Po ostatnich próbach oraz przygotowaniu dekoracji rozpoczęło się ono dnia 9 listopada w Szkole Podstawowej w Dubeninkach. Przybyło na nie ok. 150 osób.

Program przygotowany przez organizatorów, czyli Szkołę Podstawową i Gimnazjum, Gminne Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” z Dubeninek, był dość bogaty. Najpierw zaprezentowane zostało widowisko patriotyczne, przygotowane przez uczestników projektu „A to Polska właśnie – patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy”, następnie „Grupa pod dębami”, działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Dubeninkach, zatańczyła poloneza. Panie w pięknych czarnych strojach z biało – czerwonymi kwiatami i wstążkami, prezentowały się niezwykle uroczyście i dostojnie. Kolejnym punktem programu był montaż poetycko – muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dubeninkach, na zakończenie którego wszyscy wspólnie razem odśpiewali hymn narodowy.

No i wreszcie nadszedł czas na rozstrzygnięcie patriotycznego konkursu poetyckiego. Jurorom udało się wyłonić zwycięzców, choć zadanie mieli niezwykle trudne – wybrać te najlepsze spośród 80 wierszy. Dokonali tego – przyznali I, II i III miejsca oraz wyróżnienia, wręczyli dyplomy i nagrody oraz pamiątki wszystkim uczestnikom konkursu. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie ze stowarzyszenia „Głos Puszczy Rominckiej”.

 

Tu bije serce NIEPODLEGŁEJ

 

Otwieram księgę naszej historii,

stronice pachną bzem i rumiankiem,

słyszę szum Wisły, a białe brzozy

czują smak ziemi, żyznej, bo polskiej.

A wiatr przewraca następne strony,

rozdarty sztandar spływa łzą,

kolejna karta i smok czerwon

zabrał nam wolność, zbroczył krwią.

Wierzby zaszumią koncert Chopina,

echo poleci od gór do morza.

To piękna panna biało – czerwona

z kolan powstała wolna i hoża.

Zamykam księgę, wytężam wzrok,

i widzę kraj pachnący chlebem,

gdzie łany zbóż i w dzbanach miód.

(Maria Krajewska, I miejsce)

Patriotyczne widowisko prezentowane było jeszcze trzykrotnie podczas Mszy świętych dnia 11 listopada o 12.00 odśpiewano cztery zwrotki hymnu, włączając się w to narodowe wydarzenie.

Patriotyczne świętowanie na obrzeżach Puszczy „A to Polska właśnie” zakończyło się wyjściem na cmentarze w dniu 12 listopada. Członkowie stowarzyszenia modlili się za poległych i palili znicze, wspominając czasy wojenne, a jednocześnie cisząc się z tego, że żyjemy w niepodległej Polsce.

Bożena Buza, sawbuz@wp.pl

Projekt dofinansowany dofinansowanego ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny, Gminy Dubeninki i Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Tu bije serce NIEPODLEGŁEJ

  1. Marzanna Wardziejewska

    Całość programu fantastyczna. Grupa ze Stowarzyszenia, z GOKu i ze Szkoły zaprezentowała perełkę dla oczu, uszu i serca. Cieszę się, że mogłam to zobaczyć.

    Nikt jeszcze nie głosował.
    Please wait...