Aby przekonać się, jak żyło się kiedyś, 4 grudnia uczniowie klasy 1F z „Trójki” wraz z wychowawczynią Jolantą Lipińską, udali się do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Muzeum istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku. I jeśli wierzyć opowieściom nie tylko „starych” ludzi, posiada swojego ducha – mężczyznę
w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach, prowadzących na piętro wiekowego dworku!
Z muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą. Mieszczą się w nim: drewniane chaty, drewniana remiza strażacka oraz kuźnia. W zbiorach muzealnych, znajdują się przedmioty użytku codziennego, tkaniny, odzież, sprzęt gospodarczy, zabawki. Zbiory te,są związane z kulturą ludową grup etnicznych zamieszkujących niegdyś tereny północno-wschodniej Polski.
Pierwsza atrakcja, która czekała na uczniów po przyjeździe na miejsce, to zajęcia
w pracowni artystycznej. Święta tuż, tuż, dlatego należało ozdobić szklane bombki. Uczniowie z entuzjazmem przystąpili do pracy, czego efektem był – krótko mówiąc: kolorowo-brokatowy zawrót głowy. Na pamiątkę pobytu, każdy uczeń otrzymał własnoręcznie wykonaną bombkę. Zajmie ona honorowe miejsce na świątecznym drzewku.
To nie był koniec niespodzianek, uczniowie wzięli również udział w zajęciach ceramicznych, podczas których wykonali przecudne anioły z gliny. Niestety nie mogli ich zabrać do domu, ponieważ należało je najpierw wypalić w piecu. Odebrane zostaną niebawem.
Cel wycieczki został osiągnięty, a my szczęśliwi wróciliśmy do domów.
Serdecznie dziękuję mamie Wiktorii – pani Iwonie Połówka, za pomoc w organizacji tej wspaniałej wycieczki. Dziękuję również mamom: Dominika Borusewicza – pani Ani oraz mamie Wiktora Jakubowskiego – pani Sylwii, za sprawowaną opiekę podczas wycieczki.
Jolanta Lipińska