Klasa 1F – śladami dawnych mieszkańców Warmii i Mazur

trojka_11Aby przekonać się, jak żyło się kiedyś, 4 grudnia uczniowie klasy 1F z „Trójki” wraz z wychowawczynią Jolantą Lipińską, udali się do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Muzeum istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku. I jeśli wierzyć opowieściom nie tylko „starych” ludzi, posiada swojego ducha – mężczyznę
w czarnym, skórzanym płaszczu, który nocami przechadza się po skrzypiących schodach, prowadzących na piętro wiekowego dworku!

Z muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą. Mieszczą się w nim: drewniane chaty, drewniana remiza strażacka oraz kuźnia. W zbiorach muzealnych, znajdują się przedmioty użytku codziennego, tkaniny, odzież, sprzęt gospodarczy, zabawki. Zbiory te,są związane z kulturą ludową grup etnicznych zamieszkujących niegdyś tereny północno-wschodniej Polski.

Pierwsza atrakcja, która czekała na uczniów po przyjeździe na miejsce, to zajęcia
w pracowni artystycznej. Święta tuż, tuż, dlatego należało ozdobić szklane bombki. Uczniowie z entuzjazmem przystąpili do pracy, czego efektem był – krótko mówiąc: kolorowo-brokatowy zawrót głowy. Na pamiątkę pobytu, każdy uczeń otrzymał własnoręcznie wykonaną bombkę. Zajmie ona honorowe miejsce na świątecznym drzewku.

To nie był koniec niespodzianek, uczniowie wzięli również udział w zajęciach ceramicznych, podczas których wykonali przecudne anioły z gliny. Niestety nie mogli ich zabrać do domu, ponieważ należało je najpierw wypalić w piecu. Odebrane zostaną niebawem.

Cel wycieczki został osiągnięty, a my szczęśliwi wróciliśmy do domów.

Serdecznie dziękuję mamie Wiktorii – pani Iwonie Połówka, za pomoc w organizacji tej wspaniałej wycieczki. Dziękuję również mamom: Dominika Borusewicza – pani Ani oraz mamie Wiktora Jakubowskiego – pani Sylwii, za sprawowaną opiekę podczas wycieczki.

Jolanta Lipińska

trojka_1 trojka_2 trojka_3 trojka_4 trojka_5 trojka_6 trojka_7 trojka_8 trojka_9 trojka_10 trojka_12 trojka_13 trojka_14 trojka_15 trojka_16 trojka_17 trojka_18


Aktualności

Powiązane artykuły