W środę policjanci Zespołu Ruchu Drogowego objęli szczególnym nadzorem rejony przejść dla pieszych oraz przejazdy dla rowerów. Przeprowadzone działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu drogowego” miały na celu ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem tej kategorii uczestników ruchu drogowego. Mundurowi w trakcie akcji ujawnili ogółem 34 wykroczenia.
W środę (15 stycznia) gołdapscy policjanci aktywnie wzięli udział w wojewódzkich działaniach pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. W ramach realizowanej akcji mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania zarówno kierujących pojazdami wobec pieszych jak również na zachowania samych niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Funkcjonariusze podczas działań ujawnili łącznie 34 wykroczenia. Większość z nich została popełniona przez kierowców, natomiast siedmiu wykroczeń dopuścili się sami niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. „Niechronieni” użytkownicy dróg zdecydowali się na przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci ukarali czterech pieszych mandatami karnymi, natomiast trzech użytkowników dróg pouczyli.
W trakcie prowadzonych działań mundurowi ujawnili 27 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami mechanicznymi. Policjanci ujawnili 9 naruszeń nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, 12 wykroczeń polegających na nieprawidłowym zatrzymaniu lub postoju pojazdu oraz kilka przypadków przekroczenia prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. Wobec sprawców tych wykroczeń funkcjonariusze nałożyli 6 mandatów karnych oraz zastosowali 21 pouczeń. Ponadto, policjanci zatrzymali jeden dowód rejestracyjny pojazdu za niewłaściwy stan techniczny.
Szczególnie teraz, w porze zimowej, gdy szybko zapada zmrok, apelujemy nie tylko do kierowców, ale również niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze. Przypominamy, że pieszych obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania.
Zachęcamy też do korzystania z elementów odblaskowych nie tylko wtedy, gdy wymaga tego prawo. Dobrą praktyką jest noszenie odblasków zawsze i wszędzie, nie tylko po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym. Ten mały element dodany do naszej odzieży może uratować nasze życie lub zdrowie.
KPP w Gołdapi