Omawiamy ulgi dla niepełnosprawnych, z których skorzystasz w Polsce

Obraz przedstawia kobietę na wózku inwalidzkim wjeżdżającą do autobusu za pomocą rampy dla niepełnosprawnych. Wózek jest nowoczesny, elektryczny. Kobieta jest ubrana w dżinsy i niebieską koszulkę bez rękawów. W tle widać wnętrze autobusu z jasnymi, żółtymi poręczami i miejscami siedzącymi. Przy kobiecie stoi inna kobieta, która pomaga jej wejść na rampę, popychając wózek. Ona ma na sobie jasną bluzkę i ciemne spodnie. Autobus jest biały z czarnymi oknami, a na drzwiach widoczny jest niebieski symbol wskazujący na dostępność dla osób niepełnosprawnych. Scena rozgrywa się na przystanku autobusowym, a w tle można dostrzec drzewa i inne autobusy. Atmosfera na obrazie jest spokojna i pokazuje przyjazne środowisko dla osób niepełnosprawnych.

Życie z niepełnosprawnością niesie ze sobą wiele wyzwań. Polska oferuje jednak wiele form wsparcia, które mogą znacząco poprawić Twoją codzienność. Ulgi dla niepełnosprawnych to nie tylko sposób na oszczędności, ale przede wszystkim narzędzie, które umożliwi Ci pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Ten artykuł wprowadzi Cię w świat dostępnych ulg. Zniżki te mogą uczynić Twoje życie łatwiejszym i bardziej komfortowym.

Przejdziemy z Tobą przez najważniejsze z nich. Od ulg podatkowych, przez zniżki na przejazdy, po ulgi telekomunikacyjne. Każda z nich jest Twoim kolejnym krokiem w kierunku większej samodzielności i integracji społecznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak możesz skorzystać z tych możliwości i poprawić swoją sytuację życiową, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Ulgi dla niepełnosprawnych obowiązujące w Polsce

W Polsce osoby z niepełnosprawnością mogą korzystać z różnych ulg i zniżek. W artykule omówimy te ulgi dla niepełnosprawnych, które dotyczą Twoich finansów oraz codzienności.

 1. Ulgi podatkowe obejmują zarówno podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), jak i podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ulgi te mogą znacznie obniżyć Twoje obciążenia podatkowe, co jest istotne dla zarządzania budżetem domowym.
 2. Ulgi dotyczące życia społecznego. Oprócz ulg podatkowych, możesz skorzystać i jeszcze m.in. z ulg na przejazdy komunikacją miejską i międzymiastową, zniżek na bilety do instytucji kultury i sportu, a także ulg na usługi telekomunikacyjne i pocztowe.

Którzy niepełnosprawni skorzystają z ulgi podatkowej PCC?

Ulga podatkowa PCC dedykowana jest tylko dla części niepełnosprawnych i w ograniczonym zakresie. Jeśli posiadasz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bez względu na rodzaj schorzenia będziesz zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności, zwolnienie przysługuje Ci tylko wtedy, gdy masz niepełnosprawność ruchową.

Ulga ta obejmuje zakupy dokonywane poza tradycyjnymi placówkami handlowymi, na podstawie umów cywilnoprawnych. Możesz z niej skorzystać, nabywając sprzęt rehabilitacyjny, wózek inwalidzki, motorower, motor czy samochód osobowy.

Jakie wydatki obejmuje ulga rehabilitacyjna?

Ulga rehabilitacyjna wiąże się z Twoimi dodatkowymi wydatkami związanymi z niepełnosprawnością. Możesz odliczyć koszty zakupu sprzętów ułatwiających Ci codzienne funkcjonowanie, rehabilitację, a także nabycie towarów i usług niezbędnych do poprawy jakości życia. Dokumentem, który uprawni Cię do tej ulgi jest odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności, niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Ulga obejmuje 2 rodzaje wydatków:

 1. Wydatki limitowane.
 2. Wydatki nielimitowane.

Musisz o tym pamiętać, aby odpowiednio odliczyć koszty które podniosłeś w związku ze swoją niepełnosprawnością. W ramach tej ulgi odliczysz między innymi od swojego dochodu:

 • Koszty leków,
 • Wydatki na używanie samochodu,
 • Opłatę turnusu rehabilitacyjnego,
 • Opłaty za usługi opiekuńcze i pielęgniarskie realizowane w domu,
 • Koszty wyposażenia i adaptacji mieszkania,
 • Wydatki na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb związanych z niepełnosprawnością,
 • Opłaty za usługi tłumacza języka migowego,
 • Opłaty za zakup, najem, naprawę wyrobów medycznych i środków higienicznych,
 • Zakup wydawnictw i materiałów szkoleniowych
 • i wiele innych wydatków związanych z Twoją niepełnosprawnością.

Kto skorzysta z ulgi na przejazdy?

Z ulgi na przejazdy skorzystasz podróżując komunikacją PKP i PKS. Jednak upewnij się czy są one dostępne dla Ciebie. To nietypowe ulgi które dotyczą poszczególnych grup osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Wysokość tych ulg zależy od stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności, który posiadasz:

 • Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mają prawo do 49% zniżki na przejazdy pociągami PKP i autobusami PKS oraz 37% w innych formach komunikacji. W przypadku niepełnosprawności wzrokowej, ulgi wynoszą odpowiednio 93% i 51%. Opiekunowie osób z niepełnosprawnością w znacznym stopniu mają prawo do 95% zniżki.
 • Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z symbolem 04-O (uszkodzenie narządu wzroku) mogą skorzystać z 37% zniżki na przejazdy. Ich opiekunowie korzystają z 95% zniżki.
 • Dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności, które są uczniami lub studentami poniżej 26 roku życia, przysługuje ulga w postaci 78% zniżki na przejazdy z miejsca zamieszkania do miejsca nauki.

Ulgi w komunikacji miejskiej stanowione są na podstawie lokalnych przepisów. Zorientuj się czy możesz w swoim miejscu zamieszkania podróżować za darmo lub ze zniżką.

Gdzie przysługują niepełnosprawnym ulgi na bilety wstępu?

Z orzeczeniem o niepełnosprawności masz prawo do zakupu biletów ulgowych w kasach różnych instytucji kultury i sportu. Uprawnienia te zrealizujesz między innymi w:

 • Instytucjach kultury – muzeach, kinach, czy teatrach.
 • Kompleksach sportowo-rekreacyjnych – stadionach, basenach, kortach oraz innych miejscach związanych ze sportem i rekreacją.
 • Ogrodach botanicznych i zoologicznych, skansenach – we wszystkich miejscach atrakcyjnych turystycznie, gdzie obowiązują bilety wstępu.

Na czym polegają ulgi pocztowe i telekomunikacyjne?

Ulgi pocztowe obejmują wsparcie dla osób z niepełnosprawnością ruchu lub dysfunkcją wzrokową. Korzystanie z tej ulgi dotyczy bezpłatnego dostarczania przesyłek: wszelkiej korespondencji, paczek oraz listów. Listonosz ma odbierze też od Ciebie prawidłowo zaadresowaną przesyłkę niezależnie od jej charakteru.

Operatorzy telekomunikacyjni mają obowiązek zapewnienia Ci dostępu do swoich usług niezależnie od Twojej niepełnosprawności. Mają obowiązek dostosować ofertę do Twoich specyficznych potrzeb. Ulga nie oznacza jednak obowiązku zniżki w opłacie abonamentu. Niektórzy operatorzy oferują mimo to zniżki na przyłączenie telefonu stacjonarnego i opłaty abonamentowe dla osób z dysfunkcjami wzroku, mowy, głosu lub słuchu.

Dla kogo jest ulga abonament radiowo-telewizyjny?

Ulga w opłatach abonamentu radiowo-telewizyjnego polega na całkowitym zwolnieniu z opłaty dla grupy osób niepełnosprawnych. Jeżeli masz nadany status osoby niepełnosprawnej i aktualny dokument skorzystasz z tej ulgi. Zwolnienie przysługuje Ci, gdy posiadasz:

 • Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym,
 • Orzeczenie o niezdolności do pracy lub orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 • Orzeczenie KRUS Od niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i masz prawo do zasiłku pielęgnacyjnego,
 • Dokumenty potwierdzające całkowite uszkodzenie słuchu,
 • Dokumenty potwierdzające uszkodzenie wzroku z ostrością widzenia do 15%,
 • Status inwalidy wojennego lub wojskowego.

Ile wynosi ulga paszportowa?

Niezależnie od rodzaju i stopień niepełnosprawności skorzystasz z ulgi w opłacie paszportowej, która wynosi 50% kosztów opłaty. W pewnych sytuacjach możesz być zwolniony całkowicie z opłaty paszportowej. Dostaniesz 100% ulgi, jeżeli:

 • jesteś mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej (DPS),
 • przebywasz w zakładzie opiekuńczym,
 • otrzymujesz zasiłek stały z pomocy społecznej.

Twój wyjazd za granicę w powyższych sytuacjach będzie musiał być związany z koniecznością leczenia, rehabilitacji, zabiegu operacyjnego itd.

Podsumowanie najważniejszych ulg dla osób z niepełnosprawnością

Dzięki systemowi ulg, osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na istotne wsparcie finansowe, które ułatwia zarządzanie codziennymi wydatkami i poprawia jakość życia. Dzięki różnorodnym formom wsparcia, od ulg podatkowych po zniżki na usługi telekomunikacyjne i pocztowe, osoby te mają możliwość znacznego obniżenia swoich wydatków.

Swoje prawo do skorzystania zobowiązanych ulg dla niepełnosprawnych zobowiązany jesteś potwierdzić. W przypadku zobowiązań podatkowych musisz okazać w razie kontroli aktualnie orzeczenie o niepełnosprawności. W codziennym życiu pomoc w udokumentowaniu prawa do ulgi zapewni Ci legitymacja osoby niepełnosprawnej lub legitymacja emeryta-rencisty.

O autorze

Artykuł został przygotowany przez agencję pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy, która od lat działa na rzecz poprawy jakości życia i integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Dzięki szerokiej gamie usług i programów wsparcia, agencja pomaga w znalezieniu zatrudnienia oraz w korzystaniu z dostępnych ulg i zniżek.


Porady

Powiązane artykuły