Projektowanie strefy wejścia do budynku komercyjnego – istotne elementy wyposażenia

widok na wyjście z biurowca

Budynki komercyjne stają się coraz bardziej nowoczesne, co w dużej mierze zawdzięczają umiejętnie zaprojektowanej strefie wejściowej. Obszar ten pozwala na podkreślenie reprezentacyjnego charakteru przedsiębiorstwa, a także zapewnia odpowiednią funkcjonalność gościom czy pracownikom wchodzącym do wnętrza.

Strefa wejścia musi przy tym spełniać wiele formalnych standardów, aby zapewnić zgodność z aktualnymi wytycznymi i normami. Odpowiedni dobór wyposażenia tej przestrzeni jest kluczowy dla budynków komercyjnych różnego typu, włącznie z handlowymi, usługowymi czy biurowymi.

Automatyczne drzwi wejściowe

Do najważniejszych elementów wyposażenia tej strefy należą odpowiednio dobrane drzwi wejściowe, które najczęściej są w pełni automatyczne. Takie rozwiązanie umożliwia wejście do budynku osobom niepełnosprawnym i starszym, a także ułatwia poruszanie się z nieporęcznym bagażem. W budynkach komercyjnych idealnie sprawdzają się drzwi obrotowe lub wahadłowe, jednak ich wykorzystanie jest możliwe wyłącznie przy jednoczesnym zastosowaniu drzwi rozwieranych lub rozsuwanych. W ten sposób zapewnić można pełną funkcjonalność i szybkie wejście do obiektu nawet w okresach dużego natężenia ruchu. Drzwi mogą być dodatkowo wyposażone w czujniki ruchu czy systemy antybakteryjne, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Należy ponadto pamiętać o zapewnieniu właściwej izolacji akustycznej i termicznej, zwłaszcza w przypadku budynków komercyjnych zlokalizowanych w centrach miast.

Nowoczesne oświetlenie

W strefie wejścia do budynku komercyjnego nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia, które powinno poprawiać estetykę przestrzeni i dodatkowo zapewniać komfort wszystkim użytkownikom. Obecnie szczególnie polecane są rozwiązania energooszczędne, takie jak źródła światła LED. Warto też pomyśleć o zastosowaniu nowoczesnego systemu zarządzania oświetleniem, który umożliwia automatyczne załączanie i wyłączanie światła oraz dostosowanie jego natężenia do obecnych warunków. W strefie wejścia sprawdzą się też elementy oświetlenia akcentującego, podkreślające elementy dekoracyjne czy logotyp firmy. Jeżeli budynek komercyjny posiada wiele przeszklonych powierzchni, dobrym rozwiązaniem będą systemy kontroli natężenia światła dziennego i czujniki zmierzchu. Ich zastosowanie zmniejszy zużycie energii, a także pozwoli na lepsze wykorzystanie światła naturalnego w obiekcie.

widok na wejście do biurowca

Funkcjonalne wycieraczki

Strefa wejścia do obiektu komercyjnego nie może się odbyć bez wycieraczek, które sprzyjają utrzymywaniu czystości wewnątrz budynku. Ich zastosowanie zaleca się zarówno na zewnątrz, jaki wewnątrz. Nowoczesna wycieraczka aluminiowa skutecznie zatrzymuje brud i wilgoć, a gwarantuje efektywne usuwanie nieczystości z obuwia. Rozwiązanie to pozwala na zachowanie podłóg w czystości, a tym samym ogranicza koszty związane z regularnym sprzątaniem. Odpowiednio dobrane wycieraczki aluminiowe zewnętrzne doskonale radzą sobie z zatrzymywaniem większych zanieczyszczeń. Niemałą zaletą pozostaje ich duża wytrzymałość, dzięki czemu optymalnie znoszą ekspozycję na trudne warunki atmosferyczne. Wycieraczki aluminiowe wewnętrzne mogą natomiast absorbować mniejsze nieczystości. Do ich zalet należy prostota konserwacji i dostępność wielu wkładów czyszczących. Funkcjonalne wycieraczki aluminiowe oferuje firma Polentex, która przygotowuje je również na wymiar.

Odpowiednie meble i akcesoria

W strefach wejścia budynku komercyjnego istotną funkcję spełniają również meble i akcesoria, takie jak biurka recepcyjne czy krzesła i stoliki dla oczekujących. Ich umiejętny dobór pozwala na stworzenie przyjaznej przestrzeni, która będzie jednocześnie bardzo ergonomiczna. Poszczególne elementy powinny być wykonane z solidnych materiałów, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Warto też pomyśleć o dodatkowych akcesoriach dekoracyjnych, włącznie z obrazami, rzeźbami czy roślinami doniczkowymi. Przydatne mogą się okazać również rozwiązania spełniające potrzeby osób niepełnosprawnych, które zapewnią im łatwy dostęp i komfort pobytu w budynku komercyjnym.


Porady

Powiązane artykuły