Od wspólnego gotowania marszałka Marcina Kuchcińskiego, Karola Okrasy i zaproszonych gości na scenie staromiejskiej w Olsztynie rozpoczęliśmy 15 czerwca cykl wydarzeń z Kalendarza Imprez Kulinarnych 2024. Wydarzenia w różnych miejscach regionu będą się odbywać do końca września.
Kolejna uczta dla smakoszy już w sobotę 6 lipca w Mikołajkach.
Mazurski Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie“ to ważny punkt programu obchodów Dni Mikołajek, które potrwają od 5 do 7 lipca.
– Festiwal rybny ma już swoją długą tradycję, dla wielu mieszkańców i turystów stanowi ważny przystanek na wakacyjnej mapie – mówi marszałek Marcin Kuchciński. – Świeże ryby i oparte na nich produkty regionalne są zawsze magnesem przyciągającym gości, a władze regionu są od lat zainteresowane gospodarczym i rekreacyjnym wykorzystaniem zasobów naturalnych w sposób racjonalny. Cieszę się, że w popularyzację takiej aktywności co roku włączają się także gospodarze Mikołajek i sąsiednich miejscowości, bowiem Wielkie Jeziora Mazurskie to nie tylko nasza wizytówka, obszar niezwykle atrakcyjny turystycznie. Chcemy, aby był on kojarzony z dobrym klimatem – dla żeglarstwa, wędkarstwa, sportu, każdej aktywności, a także dla inwestycji, rozwoju przedsiębiorczości, zrównoważonej gospodarki.
Kalendarz Imprez Kulinarnych 2024 jak co roku jest bogaty i niezwykle różnorodny. Po Olsztynie i Mikołajkach wydarzenia będą się odbywały w lipcu i sierpniu kolejno w Pasymiu, Świętajnie, Rozogach, Gołdapi, Żytkiejmach, Olsztynku, Olecku, Elblągu. Na wrzesień organizatorzy zaplanowali jeszcze festiwale w Olsztynie, Olszynach z finałem w Kraplewie.
– Sięganie po lokalne przysmaki, nie tylko podczas wakacyjnych podróży, ale również na co dzień, jest modne i wspiera rozwój lokalnej gospodarki – dodaje marszałek Marcin Kuchciński.– Doceniając ten dorobek, samorząd województwa ustanowił sieć „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury”. Planując wakacje i podróże po Warmii, Mazurach i Powiślu warto zajrzeć na stronę internetową i świadomie skorzystać z naszej oferty kulinarnej.
Sieć została powołana przez zarząd województwa 24 kwietnia 2023 roku i jest efektem decyzji o opracowaniu regionalnego systemu oznakowania identyfikującego obiekty oraz produkty spożywcze i potrawy wytwarzane w regionie. Jej celem jest m.in. promocja zdrowej, naturalnej, tradycyjnej i regionalnej żywności. Do sieci należą wybrane gospodarstwa, producenci, zakłady przetwórstwa żywności, restauracje. Producenci muszą spełniać kryteria dla produktów i potraw uznanych za żywność lokalnego pochodzenia, co ma być gwarancją jakości dla konsumentów.
Więcej w załącznikach i na stronie: www.dziedzictwokulinarne.pl
Biuro Prasowe