Społeczna akcja usunięcia obraźliwych napisów zakończona sukcesem

W drugiej połowie kwietnia skontaktował się z nami prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pan Piotr Puchta informując, że na portalu goldap.info ukazał się artykuł informujący o zdewastowaniu głazu pamiątkowego znajdującego się na zbiegu ulic Armii Krajowej oraz Szkolnej (https://www.goldap.info/na-sygnale/33222-swastyka-na-pamiatkowym-obelisku). Jednocześnie prezes poprosił o nasze działanie w tej kwestii.

Skąd głaz na tej ulicy? Miejsce to przypomina o istnieniu synagogi, która została wzniesiona przy ul. Szkolnej (Schulstrasse). Świątynia została podpalona podczas Nocy Kryształowej – morderstwie i pogromie Żydów w Niemczech, zainicjowanym w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku.

W związku z tym aktem wandalizmu, wspólnie z grupą Gołdap – Dobro Wspólne zaplanowaliśmy oddolną akcję usunięcia obraźliwych symboli z głazu. Docelowo w akcję włączyła się gmina Gołdap, zaś wsparcie w ciśnieniowym usunięciu obraźliwych napisów zaoferowało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (za co dziękujemy!). W ramach czyszczenia wykosiliśmy trawę, usunęliśmy zarośla z kostki brukowej oraz usunęliśmy mech z miejsca pamięci.

Żałujemy jedynie, że wandal rysujący swastyki nie został odnaleziony przez tutejszą policję i nie odpowie za swoje czyny. Ważne jednak, że miejsce to odzyskało „swój blask”. Dodać należy, że jest też częścią questu historycznego po centrum Gołdapi.

Poza głazem znajdującym się przy Armii Krajowej, przy okazji akcji wyczyściliśmy tez Pomnik Immanuela Kanta znajdujący się przy ulicy Lipowej w Gołdapi. Jak zaplanowaliśmy, za rok widzimy się ponownie.

FRRG

Powiązane artykuły