Polecamy to wyjątkowe muzeum. To niedaleko

Jest to od Gołdapi przysłowiowy „rzut beretem”. Zabudowania dawnego pegeeru wraz z dziewiętnastowiecznym pałacem. Jednak najważniejsze jest tutejsze „Muzeum Motoryzacji Biała Olecka” wraz z wyjątkowymi eksponatami dwuśladów i jednośladów. To ekspozycja rodzinna, choć głównym pomysłodawcą jest Wojciech Kot, przedsiębiorca z Olecka, który stworzył cenioną w świecie markę jachtów.

Muzeum rozmieszczono w dużych budynkach. Możemy tu zobaczyć unikalne egzemplarze aut osobowych. Są to nie tylko takie legendarne marki jak – Jaguar, Mercedes, Bentley, Simca, Packard lub Rolls-Royce. Znajdują się tu również auta z kategorii „Pojazdy władzy”, zatem również reprezentacyjna radziecka Czajka i (też reprezentacyjny) ZIŁ. Te bywały opancerzone.

Cieszą oko zabytkowe, osobowe Tatry i Pragi, a także kilka modeli Syrenki. W stoiskach motocyklowych między innymi legendarne polskie Sokoły, produkowane jeszcze kilka lat po drugiej wojnie światowej. Są też wueski, Junaki, Gazela i Zündapp. Wśród motorowerów, oczywiście różne modele Simsonów, ale też pojazdy firmy Romet wraz z motorynką. Na stoiskach znajduje się kilkadziesiąt marek rozmaitych dwuśladów i jednośladów.

Redakcja odwiedziła dziś to miejsce po raz  pierwszy. Polecamy tę rewelację i to nie tylko na wakacje.

Perły w koronie

 

Powiązane artykuły