List do redakcji. Komentarz – „Raport o stanie gminy za 2023”, czyli paradoks wotum zaufania, część 1

Raport o stanie gminy jest corocznym dokumentem, który podsumowuje działania władz samorządowych oraz ocenę stanu gminy w różnych obszarach funkcjonowania.

W tym roku mamy sytuację, którą nazwałbym: paradoksem wotum zaufania. Czemu? Radni na sesji w dniu 25 czerwca 2024 będą rozpatrywali uchwały m.in. w sprawie udzielenia wotum zaufania i absolutorium burmistrzowi Gołdapi. Obie uchwały dotyczą roku 2023, a więc „działalności” Tomasza Luto, natomiast przyjęcie bądź nie przyjęcie tych uchwał przez Radę Miejską będzie miało skutek prawny dla burmistrza Konrada Kazanieckiego. Wszak zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, jeśli burmistrz nie uzyska wotum zaufania w dwóch kolejnych latach, Rada Miejska może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza. Zakładam, że część radnych może mieć dylemat jak zagłosować.

Zapoznałem się z raportem o stanie gminy Gołdap za rok 2023. Raport pełen jest „oczywistych oczywistości” i próżno szukać tu krytycznego podejścia do rządów Tomasza Luto, mimo tego, że mieszkańcy naszej gminy bardzo negatywnie ocenili te rządy podczas wyborów.

Natomiast zaskoczył mnie wstęp podpisany przez burmistrza Konrada Kazanieckiego. Możemy tam przeczytać, że: Burzliwe wydarzenia międzynarodowe ostatniego roku, których skutki odczuwamy wszyscy – między innymi w postaci rosnącej inflacji… – rzeczywiście nie był to spokojny rok szczególnie dla mieszkańców Ukrainy i strefy Gazy, (a w Polsce dla zwolenników PiS-u 😉 , ale czy miały te wydarzenia znaczenie dla mieszkańców naszej gminy.

Myli się burmistrz pisząc o rosnącej inflacji. Inflacja w ciągu roku spadła prawie 3 krotnie: z 18% w lutym 2023 do 6% w grudniu 2023 i niecałych 3% w lutym 2024 roku, a tendencja jest cały czas spadkowa.

Źródło: NBP

Co dalej pisze Burmistrz: „… Stabilność na poziomie gminy to przede wszystkim zachowanie tempa wzrostu i tą drogą wytrwale będziemy podążać.”. Nie wiem na jakich danych opiera się to stwierdzenie, ale wszelkie metadane GUS pokazują co innego. Poniżej wykres z www.monitorrozwoju.pl – co prawda nie ma tam jeszcze danych za 2023 rok, ale nie sądzę żeby tendencje radykalnie się zmieniły.

Ogólny wskaźnik rozwoju gminy Gołdap:

Na ten moment to tyle, w kolejnej części odniosę się do innych wskaźników i jeszcze dokładniej do całego „Raportu o stanie gminy Gołdap za 2023 rok.”

c.d.n.

Imię i nazwisko autora listu do wiadomości redakcji

Grafika: pixabay.com

Raport o stanie gminy:

Załącznik nr 1 do zarządzenia – Raport o Stanie Gminy(1)


Aktualności

Powiązane artykuły

7 komentarzy do “List do redakcji. Komentarz – „Raport o stanie gminy za 2023”, czyli paradoks wotum zaufania, część 1

 1. Wyborca

  Burmistrz na swoim stanowisku jest od dwóch miesięcy. Odnoszę wrażenie, że wytykający te wszystkie niby błędy są z obozu innego kandydata, któremu mieszkańcy powiedzieli wyraźne NIE. Więc dajmy mu trochę czasu na wyjęcie wszystkich trupów z szafy, zdobycie środków i działanie.

  1. Rafał z Zapałek

   Jak by nie było to tekst zawiera fakty potwierdzone dokumentami, a nie bezpodstawne wydumane zarzuty więc o co „kaman” Wyborco? A tak w ogóle to wielu z nas czeka na rzetelny zewnętrzny audyt sytuacji w naszym Urzędzie.

  2. Głos rozsądku

   O jakich niby błędach piszesz? Poza tym masz burmistrz w kampanii deklarował, że bedzie rozmawiał z każdym i będzie słuchał wszystkich głosów bo idzie na swój urząd by służyć nie rządzić. I miało być dosyć tej mowy nienawiści. A tu proszę. Inny punkt widzenia i już heja na kontrkandydata, któremu wyraźnie powiedziano nie. Oj czuję zapach hipokryzji.

 2. Swobodny Dzordz

  Panie „reaktorze”, szanowni obserwujący: wydaje mi się, że poruszana tematyka jest na tyle istotna dla pani, pana – dla społeczeństwa 🙂 – dla społeczności „naszej malej ojczyzny”, dla przyszłości nas wszystkich tu mieszkających, że zwyczajowa, dziennikarska, formułka-wytrych: „personalia autora – do wiadomości redakcji” jest zwyczajnie nie na miejscu…
  No bo co: rację ma przedmowca sugerujący, że po wysiudaniu nieszczęsnego sierżanta, dwie ekipy polityczne, które tego dokonały, zanim cokolwiek pozytywnego osiągnęły/uchwalily – już się biorą za lby?
  Sorry – ale mam odruch wymiotny na to wszystko…

  1. Zniesmaczony

   Popieram „S…D…”Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta .

  2. autor listu

   nie jestem z żadnej z tych „ekip politycznych” i nie chodzi mi o branie się z kimkolwiek za łby, a raczej bezstronną analizę dokumentów i danych z GUS i Urzędu Miejskiego, a to czego nie lubię to języka „matactwa i propagandy sukcesu” niezależnie od tego kto go stosuje czy jest to Tomasz, Konrad, Piotr czy inny Mateusz lub Donald…

 3. Palec Boży

  Jako wyborca obecnego burmistrza, któremu zaufałem oddając na niego głos oczekuję rozliczenia osób odpowiedzialnych za doprowadzenie naszej Gminy do takiego stanu jaki mamy obecnie.
  Luto został już odsunięty od władzy, ale to nie koniec na tym, zostali jeszcze Łabanowska, Rawinis i Białek. Te osoby są najbardziej poza Luto odpowiedzalne za to co mamy teraz i nie życzę sobie aby pełniły dalej te funkcje, które piastowały za rządów Luto.
  Ponadto mam nadzieję, że wszyscy zwrócą nasze pieniądze za dokształty.
  Cały czas obserwujemy i wyciągniemy właściwe wnioski. Pamiętaj o tym.