KPP. Bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne

Profilaktyka w zakresie cyberzagrożeń, oszustw oraz prawidłowego zabezpieczenia mienia – to cel spotkania gołdapskich policjantów z seniorami.

Bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne. Wiedzą o tym policjanci z gołdapskiej jednostki, dlatego też cyklicznie spotykają się z seniorami. Mundurowi uwrażliwiają ich na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą oszustw i przekazują informacje jak ustrzec się przed utratą pieniędzy. Zwracają też szczególną uwagę na to, w jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć swoje mienie.

Bezpieczeństwo seniorów jest bardzo ważne, dlatego gołdapscy policjanci nie przestają ostrzegać ich przed działaniem oszustów. Mundurowi stale spotykają się z osobami starszymi i uwrażliwiają ich na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępczej działalności oszustów. Przestępcy wykorzystując różne formy socjotechniki potrafią zmanipulować swojego rozmówcę i przedstawić legendę, która w pierwszej chwili może wydawać się autentyczna. Dlatego ważne jest to, aby rozmawiać z osobami starszymi, informować ich o działalności przestępców i przybliżyć im wykorzystywane przez nich metody „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku” itp.

W bieżącym tygodniu gołdapscy policjanci zaaranżowali spotkania w Klubie Seniora we Wróblu oraz w Lisach. Mundurowi ostrzegali przez cyberzagrożeniami i oszustwami. Uczulali osoby starsze na sytuacje, w których przestępcy chcą wyłudzić dane osobowe czy też dane do logowania bankowości internetowej. Policjanci informowali seniorów o wykorzystywanych metodach przez oszustów: na tzw. „wnuczka”, „policjanta”, „pracownika banku”, „na prokuratora”. Ostrzeżenia popierali licznymi przykładami i doświadczeniami. W trakcie pogadanki stróże prawa udzielili również wiele wskazówek jak prawidłowo zabezpieczyć swoje mieszkanie oraz mienie. Zwrócili uwagę na to jak zachować się w sytuacji zagrożenia oraz jak postępować, aby uniknąć niebezpieczeństw. Spotkania odbyły się w przyjaznej atmosferze, a niewątpliwie pozostawiły też w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Podczas wizyt w Klubach Seniora gołdapscy policjanci wręczali autorskie ulotki z najważniejszymi informacjami. Dziękujemy panu Maciejowi Mackiewiczowi za owocną współpracę oraz zaprojektowanie grafiki na ten cel.

KPP w Gołdapi


Aktualności

Powiązane artykuły