Kiedy histeroskopia jest pomocna w walce z niepłodnością?

Niepłodność jest problemem, który dotyka wiele par na całym świecie, prowadząc do frustracji i niezwykle trudnych chwil. Jednak istnieją różne metody diagnostyczne i leczenia, które mogą pomóc parom zmierzyć się z tym wyzwaniem.

Jedną z takich metod jest histeroskopia, procedura medyczna, która może być szczególnie pomocna w wykrywaniu i leczeniu niepłodności związanej z problemami w obrębie macicy.

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia to procedura diagnostyczno-terapeutyczna. Polega na wprowadzeniu do macicy cienkiego, elastycznego narzędzia endoskopowego, zwanego histeroskopem. Kanał optyczny histeroskopu umożliwia przesyłanie obrazu z wnętrza macicy na monitor, a kanał narzędziowy pozwala na wprowadzenie mikronarzędzi, takich jak nożyczki czy chwytaki, które są używane przez lekarza do pobierania wycinków tkanki lub usuwania zmian. Mogą one później być oddane do badania histopatologicznego i zweryfikowane np. pod kątem zmian nowotworowych. Procedura histeroskopii jest wykonywana zawsze na zlecenie specjalisty po wcześniejszej konsultacji i może być wykonywana zarówno w celu diagnozy, jak i leczenia różnych problemów zdrowotnych związanych z macicą.

Histeroskopia a niepłodność

Histeroskopia może być pomocna w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności z kilku powodów. Po pierwsze badanie umożliwia bezpośrednie oglądanie wnętrza macicy, co pozwala lekarzowi na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, takich jak polipy, mięśniaki (łagodne guzy macicy) czy zrosty, które mogą wpływać na płodność. W trakcie histeroskopii możliwe jest także usunięcie tych patologii, aby przywrócić prawidłową strukturę macicy i zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Histeroskopia może być rozważana, zwłaszcza gdy inne badania nie przynoszą wyraźnej diagnozy. Lekarz decyduje o przeprowadzeniu zabiegu u kobiet, które miały nieprawidłowości wykryte podczas badania USG dotyczącego budowy błony śluzowej macicy (endometrium), a także ujść macicy lub jajowodów. Wskazaniem do histeroskopii mogą być również nieprawidłowe krwawienia u kobiet w wieku rozrodczym, krwawienia po menopauzie, podejrzenia pozostałości po porodzie lub poronieniu w jamie macicy.

Czy histeroskopia jest bezpieczna?

Histeroskopia macicy jest procedurą stosunkowo bezpieczną, szczególnie gdy jest wykonywana przez doświadczonego lekarza. Powikłania pojawiają się bardzo rzadko. Należą do nich plamienia, lekkie krwawienia oraz odczuwanie delikatnego bólu w dole brzucha, które są zwykle naturalne po takiej procedurze, zwłaszcza gdy zostały pobrane próbki błony śluzowej lub usunięte patologiczne zmiany. W przypadku utrzymujących się dolegliwości pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem.

Gdzie wykonać histeroskopię w województwie warmińsko-mazurskim?

Mieszkańcy obszaru województwa warmińsko-mazurskiego mają możliwość skorzystania z pomocy Kliniki Bocian w Białymstoku, mieszczącej się przy ul. Akademickiej 26. Ośrodek jest wyspecjalizowany w leczeniu niepłodności i przeprowadzaniu histeroskopii zarówno diagnostycznej, jak i zabiegowej. Procedura wykonywana jest w krótkim znieczuleniu ogólnym. Badanie robione jest zazwyczaj po zakończeniu miesiączki i przed wystąpieniem owulacji.

Aby umówić się na konsultację do specjalisty ds. niepłodności należy kontaktować się telefonicznie z

Klinika Bocian w Białymstoku +48 85 744 77 00.

Artykuł sponsorowany


Aktualności

Powiązane artykuły