Inwestujmy w świetlice!

Zadając pytanie jak działają świetlice wiejskie w gminie Gołdap, odpowiedź będzie z kategorii słodko-gorzkich. Nie da się bowiem zaprzeczyć że działają dosyć prężnie, ale czy to zasługa rządzących i zarządzających nimi czy raczej dzięki poświęceniu i wyrzeczeniom opiekunów świetlic, uczęszczającym tam osobom, sołtysom i innym sponsorom?

Prawda bowiem jest taka, że świetlice są niedoinwestowane i to do tego stopnia, że aby zachować ciągłość zatrudnienia świetlicowych, wykorzystuje się nawet środki z funduszu sołeckiego! W mojej opinii jest to skandal, aby miejsce które w mniejszych miejscowościach niejednokrotnie pełni rolę nie tylko zwykłego miejsca spotkań ale też kina, biblioteki, sali koncertowej, sali gimnastycznej, placu zabaw, różnorakich pracowni i inkubatora nowych inicjatyw było tak niedoceniane.

Nie bójmy się mocnych słów – to rodzaj marginalizacji całej społeczności wiejskiej! Skoro gminie brakuje funduszy i pomysłów na bezpośrednie dotowanie tych podmiotów, może należy pomyśleć o zatrudnieniu, czy to w urzędzie gminy, czy też w podległej jednostce (np. Domu Kultury) specjalisty od pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

Taka osoba zajmowałaby się tworzeniem projektów, które to zapewniłyby pieniądze na warsztaty, występy, koncerty i inne wydarzenia w świetlicach wiejskich.
Damian Czarniewski


Aktualności

Powiązane artykuły

10 komentarzy do “Inwestujmy w świetlice!

 1. Lokals

  To jest zaskakujące, ze jest tak liczna grupa lokalnych społeczników, dających życie wiejskim świetlicom, a one same potrafią przyciągać tak dużo mieszkańców. Przyszły samorząd będzie musiał mocno się pochylić nad finansowaniem i rozwojem tych świetlic, centrów lokalnej aktywności.

  Ocena: 4.27/5. z 11 głosów.
  Please wait...
 2. Ala

  Czemu nie ma dopisku, że jest to materiał wyborczy? Przecież autor jest kandydatem w wyborach! Pisanie takich teorii bez posiadania doświadczenia jest mało wiarygodne. Jeśli autor chciałby się czegoś nauczyć to polecam świetlicę w Galwieciach i działalność sołtysa Galwieć, Pana Macieja Kordjaka.

  Ocena: 4.05/5. z 19 głosów.
  Please wait...
  1. Karol

   Tu ktoś pisze głupoty . W Galwieciach wiemy jakie kliki obsiadły świetlicę i mieszają między ludzmi. A droga z Gołdapi do Dubeninek czemu od 5 lat nie zrobiona komu to zawdzieczmy, wszyscy wiedzą. Zeby przez własną wieś przeciw budowie drogi walczyć ?Kto to widział? I podobno teraz ma być budowana ale 5 razy drożej. To to jest dobra polityka?

   Ocena: 4.29/5. z 17 głosów.
   Please wait...
  2. Anka

   Ale bzdury.

   Ocena: 4.33/5. z 6 głosów.
   Please wait...
   1. Mirek

    Tak, bzdury Ala pisze, bzdety. Kto trzeba wie jak się pogorszyło w Galwieciach.

    Ocena: 4.20/5. z 10 głosów.
    Please wait...
 3. ktoś

  Karol ….. Wiem wszystko , tylko nie bardzo to wszystko rozumiem .

  Ocena: 4.20/5. z 5 głosów.
  Please wait...
  1. Teresa

   Wystarczy pogadać z galwieciakami, ale niekoniecznie z tą grupką która próbuje tam rządzić po swojemu. Świetlica ma być dla wszystkich a nie dla rodziny G. z małymi przyległościami.

   Ocena: 5.00/5. z 6 głosów.
   Please wait...
 4. Ktoś z rodziny G

  Widać że komuś coś boli że tak się dzieje tylko mógłby być na tyle odważny i powiedzieć to prosto w twarz a nie anonimowo na portalu

  Ocena: 3.29/5. z 7 głosów.
  Please wait...
 5. TaCoPomaga

  Fajnie byłoby żeby więcej było takich rodzin G do pomocy . Bo fajnie jest krytykować a do pracy mała część społeczeństwa się udziela

  Ocena: 3.29/5. z 7 głosów.
  Please wait...
 6. Aktorka z Mody na sukces

  Fajnie by było żeby więcej osób chciało angażować się w jakąkolwiek pomoc w organizowaniu czegokolwiek na świetlicy. Fajnie jest tylko krytykować innych wysiłek.

  Ocena: 3.75/5. z 4 głosów.
  Please wait...