Czy mogę coś jeszcze zrobić z kredytem frankowym?

Na przestrzeni kilkudziesięciu już lat od feralnego dnia, w którym kurs franka wystrzelił mocno w górę powodując, że raty kredytów frankowych wzrosły o drugie tyle, proponowano frankowiczom kilka działań pomocowych.

Wytrwali, którzy nie przewalutowali kredytu jak i nie godzili się na warunki ugody z bankiem kredytodawcą czeka miła niespodzianka. Unieważnienie kredytu frankowego.

 

Gdy nie ma już innych opcji

Jeszcze do niedawna wystąpienie o unieważnienie kredytu frankowego należało do posunięć ostatecznych i wyłącznie dla odważnych, kredytobiorców gotowych podjąć ryzyko przegranej przy jednoczesnym podniesieniu niemałych kosztów postępowania. Aktualnie dzięki wyrokom TSUE, które są przychylne interesom frankowiczów jest to opcja osiągalna dla każdego. Tym samym powództwo o unieważnienie umowy kredytowej we frankach nie jest ostatecznością, ale intratną opcją do wykorzystania. Kryteria formalne nie są skomplikowane, a wielkim plusem jest fakt, iż z roszczeniem mogą wystąpić również osoby, które w zupełności zobowiązanie frankowe spłaciły w przeszłości. W sądach przybywa powództw, jak i wyroków, które są coraz częściej wydawane na rzecz kredytobiorców. Aktualnie to najskuteczniejsza metoda uwolnienia się od rat kredytu.

 

Nie trzeba spłacać kredytu?

Do zakończenia postępowania sądowego niestety raty kredytowe trzeba płacić, jednak nagrodą jest pozytywne orzeczenie. Jeśli zostało ci jeszcze trochę rat do spłaty kredytu w CHF warto zainteresować się jak można przestać je spłacać. jest to realne. Najpierw jednak należy poddać swoją umowę kredytu analizie prawnej, jaką wykonuje każda kancelaria frankowa warszawa. Analiza pozwala oszacować swoje szanse na wygraną w sądzie. Dzięki sprawdzeniu czy umowa zawiera zapisy abuzywne, można przewidzieć jak przebiegać może postępowanie sądowe. Prawnicy z doświadczeniem to kluczowy element sprawy frankowej. Umiejętne prezentowanie argumentów za stosowaniem wyroku TSUE o konieczności unieważnienia umowy w całości w razie występowania w niej klauzul niedozwolonych gwarantuje szybki, sprawny i skuteczny proces. Sztab prawników banku nie ma możliwości obrony, jeśli dowiedziemy, że wina leżała po stronie banku, a możemy liczyć na zwycięstwo w pierwszej instancji.

 

Rozliczenie kredytu czyli skutek unieważnienia

Obietnice marketingowe pod hasłem uwolnij się od rat kredytu, to przenośnia. W rzeczywistości chodzi o uzyskanie wyroku unieważniającego umowę kredytu, co skutkuje niezwłocznym rozliczeniem kredytu, czyli wzajemnym zwróceniem zobowiązania jednak przeliczonego po kursie franka obowiązującego w chwili podpisywania umowy kredytowej. Dzięki sposobowi rozliczenia klient, kredytobiorca otrzymuje od banku tę samą sumę środków jaką do banku wpłacił, jednak środki te mają o wiele większą wartość dzięki kursowi franka z okresu, w którym frank był opłacalną walutą. Idąc dalej nadpłata środków zazwyczaj pokrywa pozostałe raty kredytu a czasem nawet je przewyższa, tym samym kredyt zostaje spłacony i zamknięty, a frankowicz uwolniony zostaje od obciążających rat. 

 


Aktualności

Powiązane artykuły