Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma

Lutowe spotkanie dyskusyjnego klubu książki przy Filii w Grabowie poświęcone było lekturze Angeliki Kuźniak „Papusza”.

Jest to książka o Bronisławie Wajs, cygańskiej poetce Papuszy (po przetłumaczeniu jej imię to Lalka, a nazwano ją tak ze względu na urodę). Poetka, która nigdy się za nią nie uważała. Do końca życia mówiła o sobie, że jest zwykłą Cyganką, piszącą z łatwością piosenki i wiersze, które „przychodziły do niej nocą”.

Została odkryta przez Jerzego Ficowskiego, który pasjonował się cygańską kulturą, napisał książkę o zwyczajach cygańskich, przez co Papusza została oskarżona o zdradę tajemnic cygańskich. Za karę została wykluczona ze społeczności. Hołubiona przez Juliana Tuwima za swoją twórczość, a obrażana i poniżana przez swoich. Do końca swoich dni żyła w ubóstwie, umarła w samotności bez opieki swojej społeczności i pochowana z dala od cygańskich mogił.

Dzięki materiałom archiwalnym, listom do Jerzego Ficowskiego i listom do Juliana Tuwima, autorka Angelika Kuźniak tworzy swoisty reportaż o życiu polskich cyganów w taborach. O ich walce o życie podczas II wojny światowej i przymusowych osiedleniach. Opisuje też przyrodę i przywiązanie do wolności, które zostały cyganom odebrane przez nowe prawo.

Znakomity reportaż. Polecamy.

Powiązane artykuły