Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gołdapi i okolic do udziału w najbardziej romantycznej akcji ekologicznej w Polsce.
Oczywiście to 15. EkoWalentynki.
Będziemy działać w całej Polsce od Bugu po Odrę, od Tatr po Hel. Pozbieramy zużyte bateryjki w szkołach, przedszkolach, na wyższych uczelniach, w samorządach, mediach, organizacjach społecznych. Akcję organizujemy wspólnie z – REMONDIS Electrorecycling Polska, Electro-System Organizacja Odzysku, Europejska Platforma Recyklingu – firmami, które są liderami w Polsce i Europie w zakresie zbiórki, odzysku i recyklingu zużytych baterii, oraz naszym przyjacielem, ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, z którym od lat wspólnie działamy na rzecz ochrony środowiska.
Lokalnym koordynatorem jest Alina Oleszczuk i Klub Naszej Ziemi Przyjaciele Przyrody, czyli znana wszystkim Ekodrużyna Gołdap. Nasz klub ma swoją siedzibę w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi, w sali nr 20.
A dlaczego należy zbierać baterie?
Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników, czyli niemieszanie ich z innymi odpadami.
Za sprawą selektywnej zbiórki zużytych baterii i akumulatorów, można z tych niebezpiecznych odpadów odzyskać cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć oraz tworzywa sztuczne i papier do produkcji paliwa RDF. Mogą być one ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcji przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda.
Pamiętaj!
Oddzielaj akumulatory i baterie od innych odpadów.
Przed wyrzuceniem np. zabawki, narzędzia, czujnika, LED’u, odzieży i obuwia ze świecącymi elementami, sprawdzaj, czy nie ma w środku ukrytej baterii lub akumulatora.
Akumulatory przenośne i baterie wrzucaj do specjalnych pojemników – znajdziesz je w urzędach, szkołach, części sklepów oraz stacji benzynowych. Baterie też są zbierane w wielu sklepach, na poczcie, w wielu placówkach oświatowych, w zakładach recyklingu REMONDIS Electrorecycling.
Baterie i elektroodpady można też oddawać do PSZOKów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), które są w każdej gminie w Polsce.
W Gołdapi podczas Ekowalentynek 2024 proponujemy:
– 12-16 lutego – włóż bluzeczkę czerwoną, zieloną lub różową zabierz ze sobą baterie;
– wygospodaruj czas i przyjdźcie do sali nr 20 na 5. minutową ekolekcję o bateriach przygotowaną przez pierwszaków (oni uczą się i już powoli próbują edukować innych);
– 13 lutego (wtorek) o godzinie 10.00 startujemy też z kolejną EkoWalentynkową Zumbą (poprowadzi przyjaciółka szkoły i miasta, absolwentka Dwójki – pani Aneta Adamczewska). W sali gimnastycznej rozpocznie się trening eko. Zapraszamy chętnych, którzy lubią zajęcia ruchowe przy muzyce).
Wszystkim zapewniamy walentynkowe niespodzianki:)
Zapraszamy:)
(Z cyklu 60. urodziny Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi)