Czym są i jak działają systemy wizyjne?

Automatyzacja procesów produkcyjnych niewątpliwie stanowi duże udogodnienie pod wieloma względami. Wszelkie działania są zdecydowanie szybsze, bardziej precyzyjne, a tym samym opłacalne dla przedsiębiorstw i bezpieczniejsze dla pracowników.

W tym momencie pojawia się jednak kwestia precyzji i dokładności linii produkcyjnej. Cennym narzędziem stają się odpowiednio dobrane systemy wizyjne, idealne także wtedy, gdy „ręczne” metody kontroli przestają się sprawdzać. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa to udogodnienie.

1. Jak działają systemy wizyjne?

2. Wykorzystanie systemów kontroli wizyjnej

3. Z czego składa się system wizyjny? Komponenty

Gdzie znaleźć sprawnie działające systemy wizyjne? Warto poszukać firm specjalizujących się w projektowaniu, dostarczaniu i serwisowaniu takich rozwiązań – dzięki temu będziesz mieć pewność, że każdy element zadziała we właściwy sposób.

Jak działają systemy wizyjne?

Działanie większości systemów wizyjnych opiera się na działaniu kamery lub skanerów do rejestracji obrazu, które następnie przekazują dane do komputera wyposażonego w oprogramowanie analityczne. Działa ono w czasie rzeczywistym: przetwarza obrazy i wykrywa odstępstwa od ustalonych norm dla poszczególnych elementów. Warto wspomnieć, że istotnym elementem w systemach wizyjnych są oświetlacze, które zapewniają optymalne warunki pracy kamerom. Dodatkowo, często używane są automatyczne wyrzutniki lub inne peryferia, które usuwają z taśmy produkcyjnej elementy uznane za niezgodne (NOK), eliminując je z dalszego procesu i czyniąc go autonomicznym.

Co istotne, podczas gdy skuteczność pracownika odpowiedzialnego za kontrolę jakości maleje z czasem z powodu biologicznych ograniczeń, skuteczność wizji maszynowej pozostaje stała (w przypadku systemów opartych na algorytmach przetwarzania obrazu) lub nawet wzrasta (w przypadku systemów opartych na uczeniu maszynowym).

System wizji maszynowej może być rozbudowany w kompleksowy system, który nie tylko nadzoruje jakość sprawdzanych elementów, ale również zarządza procesami pakowania i paletyzacji, współpracując z zewnętrznymi urządzeniami, takimi jak roboty, maszyny obróbcze czy etykieciarki.

Wykorzystanie systemów kontroli wizyjnej

Zastosowanie systemów wizyjnych jest naprawdę szerokie. Oczywiście, w dość naturalny sposób kojarzymy systemy kontroli wizyjnej z dużymi przemysłami i ogromnymi halami, ale na tym ich możliwości wcale się nie kończą. Dla dostawców wcale zaskoczenia nie stanowi fakt, że przemysłowe systemy wizyjne świetnie sprawdzają się w mniej typowych branżach, jak na przykład produkcja świeczek. Śmiało możemy stwierdzić, że wizja maszynowa jest użyteczna wszędzie tam, gdzie:

 • produkcja odbywa się na dużą skalę i w szybkim tempie,
 • natychmiastowa i dokładna ocena jakości produktów ma duże znaczenie,
 • liczy się bezpieczeństwo użytkowania produktów, a niedopatrzenia mogą mieć poważne konsekwencje.
 • koszty przetwarzania wadliwych elementów są wysokie.

Oznacza to, że branża systemów wizyjnych szczególnie współpracuje z:

 • przemysłem motoryzacyjnym,
 • przemysłem farmaceutycznym i medycznym,
 • przemysłem tworzyw sztucznych,
 • przemysłem elektronicznym,
 • w produkcji opakowań,
 • w przemyśle przetwórczym,
 • w branży kosmetycznej i spożywczej.

Z czego składa się system wizyjny? Komponenty

Zarówno elementy, jak i oprogramowanie systemu wizyjnego mogą mieć różną charakterystykę, jednak możemy wskazać powtarzające się zawsze. Zaliczają się do nich kamery (układ kamer analizujący produkcję pod odpowiednim kątem), urządzenia analizujące dane (procesor lub komputer, dzięki któremu możliwa jest automatyczna analiza) oraz oświetlenie. Narzędzia wizyjne obejmują wykrywanie wzorów, liczby pikseli, poziomu jasności czy krawędzi – warto zorientować się, jak można dostosować kamery czy czujniki wizyjne do potrzeb twojej branży.

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły