Smutny komediopisarz – życie i twórczość Aleksandra Fredry

W ramach realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Gołdapi projektu FREDRO i wszystko GRA z programu Partnerstwo dla książki, odbył się warsztat biograficzno-literacki oraz prezentacja multimedialna „Aleksander Hrabia Fredro – smutny komediopisarz”, przeprowadzony przez pisarkę Monikę Sawicką-Kacprzak.

Celem warsztatów było upowszechnianie i twórcze rozwijanie wśród dzieci i młodzieży świadomości o życiu i twórczości Aleksandra Fredry, przybliżanie Jego dzieł – nie tylko tych „poprawnych politycznie”.

Pokazano Fredrę jako człowieka pełnego trosk, smutków i rozterek, a jednak piszącego komedie, w których celnie opisywał ludzkie przywary, słabości i najmniej chlubne cechy charakteru, a także stereotypy, które bywają krzywdzące.

Młodzi odbiorcy poznali Fredrę jako chłopca i młodzieńca, patriotę, polityka, męża i wreszcie – wielkiego pisarza. W prezentacji przedstawiono najważniejsze wydarzenia z życia i twórczości Aleksandra Fredry oraz jego historia rodzinna. W spotkaniach udział wzięli uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1 i 5 w Gołdapi oraz Liceum Ogólnokształcącego i ZSZ w Gołdapi wraz z wychowawcami.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Powiązane artykuły