Generalny wykonawca inwestycji budowlanych – czym się zajmuje?

żurawie wieżowe na placu budowy

Stworzenie projektu, przygotowanie terenu, zatrudnienie podwykonawców, nadzór nad budową… To tylko niektóre zadania, które składają się na proces budowlany. Zamiast samodzielnie go koordynować, można jednak nawiązać współpracę z doświadczonym specjalistą. To generalny wykonawca inwestycji budowlanych, który zajmuje się całym procesem od A do Z. Sprawdź, na czym polega to rozwiązanie – podpowiada ekspert firmy Probis specjalizującej się w realizacji obiektów przemysłowych.

Kim jest generalny wykonawca inwestycji budowlanych?

Wciąż nie wszyscy wiedzą, czym dokładnie zajmuje się generalny wykonawca inwestycji budowlanych. To podmiot, który kompleksowo koordynuje i realizuje proces budowy (np. obiektu przemysłowego) zgodnie z wymaganiami inwestora. Dokładny zakres prac zawsze ustala się podczas podpisywania umowy. Zwykle to realizacja „pod klucz”. Generalny wykonawca ma w swoim zespole różnych specjalistów (np. architektów), a do konkretnych prac zatrudnia również podwykonawców.

Co robi generalny wykonawca inwestycji budowlanych? 6 najważniejszych zadań

Wielu inwestorów decyduje się na powierzenie firmie zewnętrznej projektu oraz realizacji. Jakie są najważniejsze zadania generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych? Taka firma może zająć się:

  • stworzeniem lub adaptacją projektu architektonicznego,

  • przygotowaniem terenu do budowy,

  • zatrudnieniem i koordynacją podwykonawców,

  • dobraniem i zamówieniem odpowiednich materiałów,

  • nadzorem nad postępem wykonywanych prac,

  • przygotowaniem dokumentacji budowlanej.

Jak dobrać generalnego wykonawcę inwestycji budowlanych?

Szukając firmy do realizacji budowy, zwróć uwagę na doświadczenie, opinie innych klientów oraz portfolio. Poproś o listę już zrealizowanych projektów – na ich podstawie łatwiej ocenić kompetencje konkretnego podmiotu.

Warto wybrać też takiego generalnego wykonawcę, który ma określoną specjalizację i doskonale zna specyfikę konkretnych rodzajów inwestycji. Przykładowo firma Probis specjalizuje się w projektowaniu i budowie obiektów przemysłowych takich jak hale, warsztaty czy zakłady produkcyjne.

Jak wygląda współpraca z generalnym wykonawcą inwestycji budowlanych?

Zwykle pierwszym krokiem współpracy jest określenie dokładnych wymagań oraz budżetu inwestora. Na tej podstawie generalny wykonawca jest w stanie ustalić zakres prac oraz dopasować możliwe rozwiązania i przygotować ofertę. Po zaakceptowaniu warunków wystarczy podpisać umowę, która zawiera szczegółowe informacje na temat projektu oraz sposobu jego realizacji. Później generalny wykonawca inwestycji budowlanych przystępuje do wszelkich niezbędnych prac: projektowych, realizacyjnych, administracyjnych. Cały proces kończy się zwykle odbiorem budynku przez uprawnione organy.

Generalny wykonawca inwestycji budowlanych – sposób na oszczędność czasu i wysoką jakość

Generalne wykonawstwo to rozwiązanie, dzięki któremu zyskujesz gwarancję wysokiej jakości realizacji oraz terminowości. Oszczędzasz też mnóstwo czasu na koordynacji projektu, na bieżąco otrzymując wszystkie najważniejsze aktualizacje. Więcej informacji na temat tej usługi znajdziesz na stronie przedsiębiorstwa budowlanego Probis (https://probis.info/).

Powiązane artykuły