„Nasze i Nie Nasze Krajobrazy” – to już trzynaście lat

Pierwsze Spotkania z Naturą i Sztuką „Nasze i Nie Nasze Krajobrazy” miały miejsce trzynaście lat temu. Przedsięwzięcie zainicjował Jarosław J. Jasiński – instruktor fotografii. Gołdapski Dom Kultury gościł od tego czasu renomowanych fotografików i filmowców w tym także pochodzących z Gołdapi. W sobotnie popołudnie swoje zdjęcia w Galerii K-2 prezentował fotografik Piotr Bułanow, a na sali projekcyjnej mieliśmy przyjemność obejrzenia filmu Józefa Romasza – „Jak tańczy mój czas”.

Obaj artyści są laureatami wielu artystycznych nagród. Natomiast Józef Romasz z filmem „Jak tańczy mój czas” został niedawno laureatem prestiżowej nagrody Award of Merit w konkursie The Best Shorts Film Competition w USA. Ten sam film został zakwalifikowany do konkursu 3. Festiwalu Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem.

Po projekcji odbyła się dyskusja. Na pytania publiczności odpowiadała również autorka scenariusza – Katarzyna Wielechowska, będąca m.in. wykładowcą w Katedrze Teatru i Dramatu na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Józef Romasz był współzałożycielem gołdapskiej, interdyscyplinarnej Grupy Twórczej „Dom Marka”, z którą związanych było kilkoro twórców, którzy mają znaczącą pozycję na ponadregionalnej mapie kultury i sztuki.

Spotkania „Nasze i Nie Nasze Krajobrazy” wpisały się już w kalendarz gołdapskich wydarzeń kulturalnych, które można zaliczyć do kategorii tzw. kultury wysokiej. Warto je kontynuować.

Warto też podkreślić fakt, że na sobotnim otwarciu wystawy i projekcji filmu było obecne niemałe grono artystów spoza Gołdapi.

Józef Romasz po raz kolejny nagrodzony za „Przystanek…”

Powiązane artykuły