Co lepsze: gaz z butli czy pompa ciepła?

W dzisiejszych czasach każdy konsument zwraca uwagę na koszty ogrzewania. Ubiegły sezon jesienno — zimowy dał się wszystkim we znaki. Kryzys energetyczny zaskoczył w zasadzie wszystkich. Korzystanie z najpopularniejszych źródeł ciepła okazało się zaskakująco drogie. Niestety, niektóre systemy grzewcze na dodatek są nieekologiczne, co ma wpływ na czystość powietrza. W artykule wyjaśniamy, co aktualnie jest lepsze: gaz z butli czy pompa ciepła.

  1. Co wybrać: pompa ciepła czy gaz?
  2. Co tańsze: gaz z butli czy pompa ciepła?
  3. Kto powinien mieć pompę ciepła, a kto gaz?

Ogrzewanie gazowe przez długi czas było uznawane za najbardziej ekonomiczne. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Inwestorzy zastanawiają się, co będzie dla nich korzystniejszym rozwiązaniem: gaz z butli czy pompa ciepła. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to z tego, że ogrzewanie gazem generuje inne koszty niż instalacja pompy ciepła. Trzeba brać pod uwagę, czy w danym budynku mieszkalnym lub użytkowym istnieje już system instalacji centralnego ogrzewania, jaki jest to system grzewczy, ile ma lat, jakie były poniesione koszty na taką inwestycję i czy eksploatacja jest nadal korzystna dla budżetu gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa.

Co wybrać: pompa ciepła czy gaz?

O wiele prostszy wybór mają inwestorzy, którzy są na etapie projektowania przedsięwzięcia. Z pewnością będą chcieli korzystać z odnawialnych źródeł energii, montować pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Warunek jest jeden: muszą na ten cel przeznaczyć więcej środków finansowych niż w przypadku ogrzewania domu za pomocą gazu. Różnice są znaczne: produkty takie jak pompy gruntowe czy powietrzne pompy ciepła mogą kosztować nawet kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy więcej. Instalacja gazowa jest tańsza przy montażu, a powietrzna pompa ciepła lub gruntowa pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną daje niskie koszty ogrzewania. Alternatywą jest jeszcze ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej, ale ta metoda wymaga zakupienia innowacyjnych elektrooszczędnych urządzeń, inaczej faktury za zużycie prądu w sezonie grzewczym mogą być bardzo wysokie. Takie ogrzewanie najczęściej jest stosowane w miejscach, gdzie nie ma możliwości wdrożenia innych systemów grzewczych lub lokal jest tak mały, że montaż jakiejkolwiek innej instalacji grzewczej jest nieopłacalny.

Co tańsze: gaz z butli czy pompa ciepła?

Każdy inwestor najlepiej wie, jaki ma budżet i czy może sobie pozwolić na powietrzną pompę ciepła. Należy się zastanowić, czy w istniejących budynkach opłaca się rezygnować z gazu i zamontować produkt, jakim jest pompa ciepła powietrzna lub gruntowa. Już na pierwszy rzut oka widać, że ogrzewanie gazowe w sensie montażu jest bardziej ekonomiczne. Taki koszt nie musi przekroczyć 15000 zł (w zależności od wielkości budynku, marki pieca gazowego i tym podobnych). Do tego dochodzą jeszcze usługi kominiarskie. Natomiast zaletą pompy ciepła jest to, że może ona służyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania budynku i jego chłodzenia. Pod względem ekologicznym pompy ciepła gruntowe lub powietrzne są bardziej przyjazne dla środowiska.

Kto powinien mieć pompę ciepła, a kto gaz?

Jeśli chodzi o wybór konkretnego rozwiązania, to po skalkulowaniu projektu inwestorzy będą widzieć, czy bardziej im się opłaca ogrzewanie za pomocą pompy ciepła, czy jednak przy użyciu gazu. Taki wybór to dość indywidualna sprawa.  W dalszej perspektywie Unia Europejska z pewnością będzie eliminować wszelkie nieekologiczne systemy grzewcze. Obecnie w Polsce trwa walka z „kopciuchami”.


Aktualności

Powiązane artykuły