Policjanci z Gołdapi zabezpieczali miejsca odnalezienia niewybuchów z okresu II Wojny Światowej

Tylko w tym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi zabezpieczyli dwa miejsca odnalezienia niewybuchów z czasu II Wojny Światowej. W pierwszym przypadku pocisk odnaleziono na polu podczas prac rolnych. Drugie znalezisko znajdowało się na brzegu stawu.

W poniedziałek (2 października) po godzinie 11.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi otrzymał zgłoszenie dotyczące ujawnienia niewybuchu podczas prac polowych w pobliżu Gołdapi. Na miejsce natychmiast wysłano policjanta przeszkolonego z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusz potwierdził, że we wskazanym miejscu znajduje się pocisk lotniczy z okresu II Wojny Światowej. Na tej podstawie patrol policji dokonał zabezpieczenia miejsca celem niedopuszczenia osób postronnych do momentu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Giżycku i podjęcia przez nich pocisku. Szybka i dobrze skoordynowana akcja Policji pozwoliła na przekazanie saperom pocisku zaledwie kilka godzin po jego odnalezieniu.

Kolejno we środę (4 paxdziernika) na terenie powiatu gołdapskiego zostały odnalezione następne niewybuchy. 51-letni mieszkaniec Jabramowa poinformował o znalezieniu na brzegu zbiornika wodnego dwóch przedmiotów przypominających pociski. Również i w tym przypadku funkcjonariusz rozpoznania minersko-pirotechnicznego potwierdził, że opadająca woda odkryła dwa pociski moździerzowe. W celu niedopuszczenia osób postronnych policjanci zabezpieczyli niebezpieczny rejon do czasu przekazania saperom z Giżycka.

W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są materiały wybuchowe z czasów II Wojny Światowej, policja apeluje, aby pod żadnym pozorem samodzielnie nie przenosić tego typu znaleziska, jak również nie używać wobec niego jakichkolwiek narzędzi! W takiej sytuacji należy o tym jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Odpowiednio przeszkolony funkcjonariusz potwierdzi czy mamy do czynienia z niewybuchem, zabezpieczy miejsce zdarzenia i zawiadomi o tym patrol saperski.

KPP Gołdap


Aktualności

Powiązane artykuły