Ile zarabia nauczyciel?

Praca nauczycieli jest niezwykle wymagająca i odpowiedzialna. Wiele osób uważa, że w Polsce takie osoby zarabiają zbyt mało i nie są doceniane za wykonywane zadania. Sprawdźmy zatem, ile faktycznie zarabia nauczyciel i na jakie dodatki do pensji może liczyć. Co warto wiedzieć w tym temacie? Jak wyglądają zarobki nauczycieli w naszym kraju?

 

Ile zarabia nauczyciel?

Ile zarabia nauczyciel? Jak już wiemy, praca nauczyciela nie jest łatwa. Wymaga odpowiedniego podejścia do dzieci i nabycia odpowiedniej wiedzy. Zbyt niskie wynagrodzenie może zniechęcać do podjęcia tego zawodu, dlatego nic dziwnego, że w ostatnim czasie w szkołach brakuje pedagogów. Pamiętajmy o tym, że wynagrodzenia tak naprawdę jest zależne od doświadczenia, przepracowanych lat, stażu, aktywności, czy też zajmowanego stanowiska i dodatków.

Zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli jest uregulowane przez Ministra Edukacji Narodowej. Aktualne wartości znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej dotyczącym wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli i ogólnych warunków płacy. W załączniku widzimy, że zarobek pedagoga może wiązać się z poziomem wykształcenia i stopniem zaawansowania. W efekcie nauczyciele z tytułem magistra, pracujący jako stażyści zarabiają 2949 zł brutto. Przykładowo nauczyciel kontraktowy uzyskuje płacę na poziomie 3034 zł, a dyplomowany 4046 zł brutto. Natomiast pedagog z tytułem magistra, lecz bez przygotowania zawodowego, może liczyć na zarobki 2818 zł brutto (stażysta), 2823 zł brutto (nauczyciel kontraktowy), 3002 zł brutto (nauczyciel mianowany) lub 3523 zł brutto (nauczyciel dyplomowany). Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Najważniejsze informacje

Każda początkująca osoba w tym zawodzie uzyskuje stopień stażysty. W celu uzyskania awansu, należy odbyć staż o zdać egzamin. Pamiętajmy o tym, że nauczyciele stażyści korzystają z awansu wtedy, gdy uzyskają akceptację komisji kwalifikacyjnej, pod odbytej rozmowie. Konieczny jest tutaj staż trwający 9 miesięcy.

Jakie dodatki uzyskują nauczyciele? Tak jak w wielu innych branżach, tutaj także wynagrodzenie zasadnicze jest jedynie częścią zarobków. W szkolnictwie można bowiem uzyskać różne dodatki, które podnoszą przychód miesięczny. To oznacza, że pensja nauczyciela obejmuje następujące dodatki:

Dodatek za wysługę lat – jest to 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy kolejny rok pracy (nie może jednak przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego).

  • Dodatek funkcyjny za wychowawstwo – minimalna wysokość to 300 złotych.
  • Dodatek z tytułu pracy w trudnych warunkach i z trudną młodzieżą.
  • Dodatek motywacyjny – jest przyznawany przez dyrektora szkoły, a jego wysokość zazwyczaj jest ustalana w regulaminie wynagrodzenia placówki.
  • Dodatek funkcyjny za pełnienie funkcji wicedyrektora i dyrektora szkoły – jego wysokość jest najczęściej zależna od danej placówki.
  • Dodatek wiejski – dotyczy nauczycieli zatrudnionych na terenie wsi lub w mieście z liczbą mieszkańców do 5 tysięcy. Przysługuje on w wysokości 10% zasadniczego wynagrodzenia.

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Nie bez znaczenia jest to, że stażysta odbywający staż na stopień nauczyciela kontraktowego otrzymuje świadczenie jednorazowe, które wynosi 1000 złotych. Wypłata odbywa się w terminie do 30 września danego roku, w którym rozpoczęto staż.

Jak widzimy, dla niektórych powyższe wartości są satysfakcjonujące, a dla innych zbyt niskie. Nie da się ukryć, że większość osób uważa, że zarobki nauczycieli w Polsce powinny być znacznie większe.


Aktualności

Powiązane artykuły