Zapraszają na IV Hybryda Kultur Festiwal

Hybryda Kultur Festiwal to projekt wyjątkowy. Będzie miał miejsce Dom Kultury 30 lipca i rozpocznie się o 18.00.

 

Misją projektu jest promowanie polskich i zagranicznych artystów, którzy twórczo interpretują kulturę tradycyjną i ludowej, ukazując ją na tle współczesnej instrumentalistyki, w konfrontacji z bogactwem obecnych i przyszłych stylów muzycznych.

Natchnienie z muzyki polskich korzeni czerpali Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski, mistrzowie których dzieła rozsławiły kulturę polską na wieki. Niestety współcześnie polska scena muzyczna wciąż jeszcze nie wyzwoliła się z koleiny „cepelizacji” kultury ludowej, co sprawia, że przebogata spuścizna muzyki tradycyjnej, nadal tkwi w zamkniętym kręgu imprez folklorystycznych oraz konserwatywnego grona odbiorców i twórców, którzy powielają interpretacje muzyki ludowej rodem z czasów PRL. Stworzone w Polsce Ludowej stylizacje rozpisane na rozbudowane zespoły pieśni i tańca, stały się dla autentycznej XIX – wiecznej kultury obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej swoistym pocałunkiem śmierci.

Od kilkunastu lat narasta pozytywna tendencja odtwarzania polskiej muzyki ludowej sprzed tej deformacji. Brak jednak miejsca w muzycznej przestrzeni publicznej, gdzie spotkać by się mogli twórcy, którzy chcą łączyć tęsknotę za tym, co minęło bezpowrotnie z ewaluacją i przekładem spuścizny przodków na język współczesnej sceny muzycznej. Hybryda Kultur Festiwal będzie wyszukiwać, promować i konfrontować wzajemnie tych twórców, którzy z dziedzictwem muzycznym dawnej wsi chcą rozwijać nowe gatunki, formy i style muzyki współczesnej, tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski. O tym, że działania takie mają szansę wpisać się w historię muzyki współczesnej, świadczą dobitnie przykłady „gigantów” sceny muzycznej, jak Peter Gabriel czy Sting, którzy w swej twórczości regularnie wynoszą archaiczne ludowe śpiewy na wyżyny muzyki współczesnej. Festiwal będzie wspierać tych niekomercyjnych artystów, którzy w swoich nonkonformistycznych i niekonwencjonalnych poszukiwaniach twórczych pójdą za głosem serca i natchnieniem czerpanym z korzeni.

Pomysłodawcami i twórcami Hybryda Kultur Festiwal są Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, a projekt realizowany jest przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Fundacja zajmuje się m.in. twórczą popularyzacją szeroko pojętego dziedzictwa narodowego i spuścizny kulturowej Rzeczypospolitej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest także organizatorem wielkoformatowego spektaklu muzyczno-historycznego Koncert Niepodległości (od 2009 r.) oraz koncertów muzyki hybrydowej pod nazwą Projekt Arboretum (od 2014 r.). W 2017 roku Fundacja uruchomiła edukacyjno-muzyczny portal polskiej pieśni patriotycznej, wojskowej i hymnicznej Śpiewnik Niepodległości. Hybryda Kultur Festiwal to czwarty autorski i nowatorski projekt jej twórców oraz Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.
Festiwal otworzy 2-dniowy cykl wydarzeń poprzedzając IX Projekt Arboretum „Ostród” (31 lipca 2023 g.18)
Goście IV Hybryda Kultur Festiwal.

OLA TURKIEWICZ wraz z programem „Szeptucha” – prowadzenie, dyrektor artystyczny festiwalu
Polsko-kanadyjska animatorka kultury, kompozytorka i wokalistka. Absolwentka  jazzowego wydziału wokalno-kompozytorskiego Humber College w Kanadzie. Na scenie kanadyjskiej zainaugurowała autorskim spektaklem „Misterium” (1994 r.). Założycielka i solistką kanadyjskiego zespołu jazzowego – Up Front. Twórca cyklu koncertów „A little bit of Jazz” realizowanego w Kanadzie i w Polsce (2001-2008). Inicjatorka i organizatorka Polskiego Festiwalu Jazzowy oraz Zaduszek Jazzowe w Toronto. Współtwórca, wykonawca i dyrektor muzyczny Koncertu Niepodległości (od 2009) Projektu Arboretum (od 2014) oraz Hybryda Kultur Festiwal (od 2018).  Łącznie zrealizowała ponad 60 edycji tych projektów, prezentując je w Polsce, w Australii, Kanadzie, na Ukrainie, Litwie i na Łotwie, a także w Bazie NATO w Ādaži.  Twórca instrumentalnej suity „Orphée” inspirowanej XVI w. „Ballet Royal de la Nuit”, na podstawie której zespół tancerzy z Australii stworzył balet neoklasyczny. Zatytułowany „Text Messages from the Universe” prezentowany był na licznych festiwalach międzynarodowych, zdobywając m.in. główną nagrodę w kategorii „BEST MUSIC” na Buddha International Film Festival w Pune w Indiach. Twórca muzyki do australijskiego thrillera „Bloodshot heart”  w reż. Parisha Malfitano (2020) oraz muzyki do spektaklu baletowego “Triumph Saytyrów Leśnych” (2021), inspirowanego starodrukiem Bartosza Paprockiego z 1582 roku, napisanego na cześć króla Stefana Batorego wracającego zwycięsko z wojny z Moskwą. Spektakl zrealizowany został w formule on-line przez powstały w ramach projektu zespół baletowy Panegiria.

W ramach Hybryda Kultur Festiwal artystka zaprezentuje swój kolejny autorski projekt „Szeptucha”, w którym patrząc przez pryzmat własnych korzeni, zaprezentuje pieśni tradycyjne Lubelszczyzny, Polesia i Mazur, Litwy i Suwalszczyzny.

Wystąpią:
Ola Turkiewicz – koncepcja, aranżacje, śpiew, drumla, okaryna, gitara akustyczna, elektronika.
An ON Bast | Anna Suda – syntezatory, maszyna perkusyjna, efekty, Ableton Live, sampler.
Patrycja Betley – bębny obręczowe, udu, darabuka, calabash, pandeiro, handpan, Tin whistle, elektronika, nord drum.

SUTARI
Trio Sutari kontynuuje tradycje polskich pieśniarek ludowych. Artystki eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, wielogłosem, tradycyjnymi polskimi rytmami. Tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni, a także komponują własne utwory. Trio Sutari zostało wybrane do zaprezentowania swojej muzyki na największych międzynarodowych targach muzyki światowej WOMEX 2015 i jest jedną z niewielu polskich i europejskich grup, które nagrały sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP.  Ostatni album zespołu „Siostry Rzeki” został nominowany do nagrody FRYDERYK 2021. Wydawnictwo charakteryzują transowe, polifoniczne kompozycje, dialog z tradycjami ludowymi splecionymi wokół natury i wolności.

Zespół tworzą 3 artystki:
Basia Songin – śpiew, wilcze basy, sowa, bębny ramowe, perkusjonalia, looper
Kasia Kapela – śpiew, skrzypce, kankles, bębny ramowe, perkusjonalia
Dobromiła Życzyńska – śpiew, skrzypce, bęben ramowy, perkusjonalia

ILOŚĆ MIEJSC LIMOTOWANA | BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE SĄ W DOMU KULTURY W GOŁDAPI w dn.17-21, 24-28 lipca oraz na kwadrans przed występem w Kinie Kultura w Gołdapi
Organizatorzy:
Fundacja Dziedzictwa Rzeczpospolitej
oraz Dom Kultury w Gołdapi.
Projekt został dofinansowany ze środków
Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu Nowe FIO na lata 2021-2030

Partnerzy wydarzenia: Gołdapski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłońskich, Związek Nauczycielstwa Polskiego o/Gołdap

Patronat medialny:
Polskie Radio S.A, Polskie Radio Olsztyn

Wstęp na Hybryda Kultur Festiwal jest wolny

Powiązane artykuły