Płyta fundamentowa – czym się wyróżnia i kiedy ją stosować?

Zarówno podczas budowy domu, jak i innych zabudowań, obecnie coraz częściej wykorzystuje się płytę fundamentową. Rozwiązanie to posiada wiele zalet, wliczając w nie między innymi skrócony czas jej stawiania. Czym dokładnie się wyróżnia? Czy płyta fundamentowa pod garaż to dobry pomysł? Na te i inne pytania w tym temacie odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Czym wyróżnia się płyta fundamentowa?

Podobnie jak w innych dziedzinach, w budownictwie również z roku na rok zaobserwować możemy coraz nowocześniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest między innymi płyta fundamentowa, stanowiąca alternatywę dla dobrze znanych już ław fundamentowych. Jej wykorzystanie staje się szczególnie pożądane w przypadku nierównych i niespoistych gruntów, które cechuje słaba nośność. Podczas, gdy fundament tradycyjny wymaga średnio ok. miesiąca pracy do jego postawienia, płytę fundamentową stawia się zazwyczaj znacznie szybciej. Co istotne, można jej użyć nawet przy podwyższonym poziomie wód gruntowych. Płyty tego rodzaju doskonale izolują budynek od chłodnego podłoża oraz same w sobie stanowią już betonową podłogę na parterach. Do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć dodatkowo ich uniwersalne zastosowanie – nadają się bowiem nie tylko do budowy fundamentów domu.

 

Gdzie sprawdzi się płyta fundamentowa?

Zamiast stawiać dom na ławach fundamentowych, warto zdecydować się na płyty – zwłaszcza, gdy plany danego zabudowania zakładają nieoczywiste kształty. Płyta fundamentowa może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem w przypadku domów posiadających liczne ściany konstrukcyjne. W przypadku domów szkieletowych musi być ona jednak wykonana wyjątkowo precyzyjnie, ze względu na brak możliwości wniesienia w późniejszych etapach budowy jakichkolwiek poprawek. Dobrym wyborem będzie również płyta fundamentowa pod garaż. Średnia grubość płyty powinna wynosić od 10 do 20 cm, przy czym najwyższa wartość sprawdzi się szczególnie podczas znacznych obciążeń. Zastosowanie płyty w garażu murowanym może także pomóc uchronić konstrukcję przed gryzoniami, które często przedostają się do ich wnętrza. Płyta fundamentowa z powodzeniem może zostać zastosowana również pod budowę piętrowych domków letniskowych – skutecznie zabezpieczy je przed rozchodzeniem, które może występować w wyniku zamarzania gruntu.

 

Co lepiej wybrać: ławę czy płytę fundamentową?

Ławy fundamentowe, choć ich cena często bywa bardziej atrakcyjna, nie zawsze się sprawdzą. W głównej mierze chodzi o typ gruntu – te o niskiej nośności lepiej współpracować będą z płytami. Zastosowanie płyty fundamentowej pozwala równomiernie rozłożyć ciężar na podłoże, zaś ich posadowienie jest znacznie płytsze. Może się ona okazać również lepszym wyborem w przypadku projektów obejmujących ogrzewanie podłogowe w danym budynku.

Płyta oddzielona od gruntu solidną warstwą izolacji stanie się doskonałym izolatorem ciepła. Warto też poruszyć kwestię bezpieczeństwa, który w przypadku płyt fundamentowych jest na bardzo wysokim poziomie. Należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie sytuacji, kiedy model będzie wykonany w odpowiedni sposób. Z tego też względu, stawianie płyt fundamentowych powinno zostać powierzone wyłącznie wykwalifikowanym ekipom budowlanym, posiadającym w tym zakresie odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Podsumowując – płyty fundamentowe mogą okazać się lepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Zwiększają poziom izolacji termicznej w zabudowaniu, znacznie szybciej się je stawia i doskonale sprawdzają się na podmokłych gruntach. Dzięki ich uniwersalnemu rozwiązaniu można zdecydować się na ich zastosowanie nie tylko w przypadku budowy domu, ale też garażu. Płyta fundamentowa pod garaż z pewnością sprawdzi się na niepewnym gruncie, zapewniając bezpieczeństwo konstrukcji budynku nawet wtedy, gdy będzie ona narażona na znaczne obciążenie.

 


Aktualności

Powiązane artykuły