Zapraszamy do pijalni na wystawę prac Tadeusza Krzywickiego

Dzięki pomysłowi Jarosława Walca i gościnności gołdapskiej pijalni wód mineralnych w sobotę miało tu miejsce otwarcie wystawy fotografii Tadeusz Krzywickiego. Prezentacja jest fragmentem jego dorobku, chociaż obrazuje też ewolucję drogi twórczej.

 

Tadeusz Krzywicki jest suwalczaninem od kilku dekad mieszkającym w Gołdapi. W tekście zamieszczonym na plakacie czytamy m.in.:

(…) Tadeusz Krzywicki swój twórczy świat odnalazł już dawno, penetruje go konsekwentnie i zapewne z tym światem się urodził. Niewykluczone, że przełomem w artystycznym ujawnieniu okazała się jego działalności w suwalskiej grupie fotograficznej „PAcamera”, skąd wywodzi się kilku innych, godnych uwagi artystów fotografików, którzy również poszli swoimi własnymi drogami.

Już wtedy artysta zdecydowanie poszedł w kierunku minimalizowania zewnętrznej przestrzeni na rzecz mikrokosmosu. I to nie tylko dlatego, że (pewnie podświadomie) zatrzymywał się nad detalem, ale również z tej przyczyny, że nawet pejzaż nabiera u niego cech szkatułkowej opowieści. Przywodzi to na myśl słowa filozofa Kena Wilbera: „Im mniej przestrzeni, tym więcej głębi”. Z drugiej strony detal na jego fotografiach nierzadko staje się pejzażem, kiedy artysta świadomie wyrywa go” z tradycyjnej, przypisanej mu na co dzień, przestrzeni. Tadeusz Krzywicki nie poszedł za boomem związanym z ekspansją fotografii barwnej. Mimo faktu, że wykonał w swojej karierze wiele świetnych kolorowych portretów i pejzaży. Nowoczesne techniki komputerowe nie zmieniły zasadniczo jego twórczości. Aparaty cyfrowe, z których korzysta ułatwiają mu jedynie wykonywanie tego co robił przy fotografii analogowej, choćby wykorzystywanie kilkakrotnej ekspozycji. Artysta chętnie skupia się na tworzeniu klimatu poprzez specyfikę ujęcia i monochromatyzm.

Najpierw wyszukuje ciekawe miejsca i przedmioty, zatrzymuje się nad nimi z długim namysłem. Kilkakrotną ekspozycję stosuje coraz rzadziej. Nierzadko odbiorcę dotyka w tych pracach atmosfera oniryzmu i wieloznaczności.

Wystawa będzie czynna przez miesiąc.

Fot. Starostwo Powiatowe w Gołdapi

Powiązane artykuły