Solaria zyskały dużą popularność dzięki trendom urody, zgodnie z którymi skóra o brązowym odcieniu postrzegana jest jako bardziej atrakcyjna niż jasna i pozbawiona opalenizny. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak działają urządzenia emitujące ultrafiolet oraz co robić, by promieniowanie UV nie spowodowało uciążliwych oparzeń.
Jak działa solarium?
Solarium to salon, w którym klienci mogą skorzystać z urządzenia wytwarzającego promienie UV podobne do tych emitowanych przez naturalne światło, czyli słońce. Ich historia sięga lat 70. XX wieku, a pierwszy model został stworzony przez Jorga Woliffa. Wynalezione przez niemieckiego naukowca urządzenia nie były jednak wykorzystywane do opalania. Miały one zapobiegać chorobom powodowanym przez deficyt witaminy D. Kilka lat później z solariów mogli korzystać wszyscy klienci, którzy marzyli o ładnej, brązowej skórze.
Opalenizna stanowiąca efekt popularnych obecnie zabiegów, powstaje w wyniku ochronnej reakcji skóry na działanie krótkiego promieniowania UVB i długiego UVA. Pierwsze z nich wnika do naskórka zewnętrznych partii skóry właściwej, co powoduje zwiększenie liczby melanocytów wytwarzających ciemny pigment. Długie promieniowanie wnika natomiast do naskórka, skory właściwej i tkanki podskórnej.
Jakie są przeciwskazania do opalania w salonach z solarium?
Oddziaływaniu promieni UV nie powinny poddawać się m.in. osoby:
- w ciąży,
- niepełnoletnie,
- mające znamiona, przebarwienia itp.,
- zmagające się w przeszłości lub obecnie z chorobą nowotworową,
- z rozszerzonymi naczynkami,
- uczulone na słońce,
- przeziębione, gorączkujące, przyjmujące antybiotyki, tabletki przeciwzapalne,
- stosujące leki antykoncepcyjne,
- w trakcie menstruacji.
Jakie są zalety solarium?
Najważniejsza z nich to uatrakcyjnienie swojego wyglądu. Brązowa, równomiernie opalona skóra postrzegana jest jako ładna i zadbana. Co więcej, optycznie wyszczupla ona całą sylwetkę. Atrakcyjny wygląd poprawia samopoczucie, a co za tym idzie – zwiększa pewność siebie.
W przypadku naturalnego opalania istnieje duże ryzyko uzyskania nierównomiernego kolorytu, nawet jeśli ciało przykryte jest jedynie bielizną. Rozwiązaniem tego problemu są plaże dla nudystów, jednak w Polsce nie cieszą się one ogromną popularnością. Należy również zaznaczyć, że z naturalnego opalania można korzystać jedynie latem. Osoby pragnące mieć brązową skórę na bal, wesele lub inną imprezę odbywającą się w zimą, muszą zatem znaleźć alternatywą opcję. Solarium stanowi dla nich wybawienie. Oczywiście, jednorazowa wizyta trwająca dłużej niż wskazywane zalecenia, spowoduje oparzenia, zaczerwienia itp. Kilka sesji, w odpowiednich odstępach czasowych da pożądany efekt. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek.
Solarium to salon, z którego usług warto skorzystać, by nadać skórze karmelowy odcień, dzięki czemu będzie ona wyglądała jak muśnięta słońcem po tropikalnych wakacjach. Przed samym zabiegiem należy się jednak odpowiednio przygotować. Świetnym rozwiązaniem są: peeling, specjalistyczne kosmetyki i oczyszczenie twarzy delikatnymi preparatami.