Jak działa pompka tłokowa i kiedy jest stosowana?

Pompa tłokowa jest rodzajem pompy stosującej ruch posuwisto-zwrotny do transportu płynów lub generowania mocy hydraulicznej. Jak działa tego typu pompa? Jakie jest jej przeznaczenie?

 

Budowa i działanie pompy tłokowej

Pompa tłokowa składa się z cylindra i tłoka, który porusza się tam i z powrotem w cylindrze. Tłok jest uszczelniony za pomocą pierścieni uszczelniających względem cylindra.

 

Cylinder ma zawory wlotowe i wylotowe, które są zazwyczaj zaworami jednokierunkowymi, które umożliwiają przepływ płynu w określonym kierunku. Zawór wlotowy otwiera się, aby wpuścić płyn do cylindra, podczas gdy zawór wylotowy otwiera się, aby wypuścić z niego płyn.

 

Tłok jest napędzany przez źródło zasilania, takie jak silnik elektryczny lub silnik spalinowy. Gdy tłok porusza się tam i z powrotem w cylindrze, tworzy naprzemienne cykle zasysania i sprężania.

 

W pierwszej fazie pracy tłok odsuwa się od zaworu wlotowego, tworząc obszar niskiego ciśnienia w cylindrze. Powoduje to przepływ płynu przez zawór wlotowy do cylindra, wypełniając przestrzeń za tłokiem. Potem w trakcie sprężania tłok przesuwa się w kierunku zaworu wylotowego. Zwiększa to ciśnienie, powodując zamknięcie zaworu wylotowego i wypchnięcie płynu z pompy przez wylot.

 

Przeznaczenie pompy tłokowej

Obecnie bardzo często pompka tłokowa są stosowane w układach hydraulicznych do generowania mocy. Dzięki temu pozwalają one na przepływ płynu pod wysokim ciśnieniem, przykładowo w urządzeniach takich, jak prasy hydrauliczne i podnośniki hydrauliczne.

 

Również są używane w przetwórstwie chemicznych do transportowania płynów, które wymagają precyzyjnego dozowania lub pompowania pod wysokim ciśnieniem, używane są w maszynach rolniczych, takich jak opryskiwacze i systemy nawadniające, do przenoszenia i dystrybucji pestycydów i nawozów.

 

Pompy tłokowe mogą być też stosowane w procesach uzdatniania wody, takich jak systemy odwróconej osmozy lub dozowania chemikaliów.

 

Ponadto pompy tłokowe są wykorzystywane w wysokociśnieniowych urządzeniach czyszczących, takich jak myjki ciśnieniowe.

 

Jak powinna być dobrana odpowiednia pompa tłokowa?

Gdy konieczna jest pompka tłokowa, przy jej wyborze należy uwzględnić szereg czynników, między innymi jej moc, prędkość pracy, warunki pracy, wielkość, co ma kluczowe znaczenie dla jej montażu i przeznaczenia.

 

Firmy, które zajmują się sprzedażą tego typu pomp, mogą zaoferować je w zróżnicowanych wariantach, dzięki czemu klienci mogą dobrać je specjalnie do własnych wymagań. Służą one również fachowym wsparciem w doborze odpowiednich modeli pomp.


Aktualności

Powiązane artykuły