Czy „Promenada Zdrojowa” jest… promenadą?

Autor jednego z listów do redakcji poruszył problemy, obok których, moim zdaniem, nie powinno się przechodzić obojętnie. Idzie tu o parkingi otaczające tężnie oraz brak odpowiednich ograniczeń (i zakazów) dla zmotoryzowanych, poruszających się po „Promenadzie Zdrojowej”. No właśnie (za sprawą jednego z komentujących) powstaje pytanie – czy gołdapska „Promenada Zdrojowa” jest… promenadą.

 

Promenada definiowana jest przecież jako miejsce (nawet uliczka) przeznaczone do spacerów. Zatem ta ulica poprzez swoją aktualną funkcję niewiele ma wspólnego z promenadą.

W tej sytuacji chyba bardziej odpowiednia byłaby nazwa „Ulica Zdrojowa”, na której by zastosowano tzw. „szykany drogowe”.

Od lat Gołdap ma problem z nazwami i bywa, że te traktowane są „lekką ręką”, bo ten kto powinien się tym zajmować zbytnio się w to nie zagłębia. Wystarczy choćby przypomnieć funkcjonujący przez pewien czas absurd „Ul. Plac Zwycięstwa” albo zmianę nazwy ulicy Mereckiego na… Mereckiego (jest to osoba prawie nieznana, która nie miała nic wspólnego z naszym miastem). Ponadto, jak się do tego ma poczucie lokalnego patriotyzmu.

Co do parkingów usytuowanych przy tężniach i pijalniach (jeden z nich powstał za czasów poprzedniej ekipy)… Warto to porównać do innych miejscowości uzdrowiskowych. Raczej zagęszczenie aut w tym miejscu i zapach spalin mają się nijak do „serca” dzielnicy uzdrowiskowej. Wydaje się, że na parkingi jest (lub było) miejsce w odległości około stu lub dwustu metrów od tężni i pijalni. Natomiast w miejscu obecnego parkingu mogłaby np. powstać dodatkowa zabudowa uzdrowiskowa.

M.S.

Powiązane artykuły

5 komentarzy do “Czy „Promenada Zdrojowa” jest… promenadą?

 1. 4 czewca.

  Budowa w naturalnej przestrzeni na rozwój parku uzdrowiskowego, wypasionego parkingu dla samochodów to był strzał w „dziesiątkę”. W dziesiątkę w rozumieniu Tomasza Luto, bo jak jeszcze Państwo pamiętacie „głodny” sukcesów młody-świeży burmistrz ogłaszał swój wielki sukces inwestycyjny. I nie było ważne, że po drugiej stronie nowo wybudowanej ulicy było do woli wolnej przestrzeni, ale zgodnie z linią nowoczesnego zarządzania, które pojawiło się wraz z Tomaszem Luto u władzy, najwyraźniej parkingi powinny być lokowane najbliżej linii wodnej jeziora lub w zasięgu oddziaływania solankowej mgiełki z tężni. I aż dziwne, że do tej pory burmistrz w ramach swoich innowacji nie zbudował jeszcze przejazdu dla samochodów między tężniami. Przecież w tym sposobie myślenia taka wizja jest aż nader oczywista. Gdzie nie dojdziesz, tam dojedziesz nawet skodą. Bo gminę trzeba „doglądać” z każdej strony. A tak już na poważnie – zarys architektoniczny w dzielnicy uzdrowiskowej to jest jeden wieki chaos. I co najgorsze to jest już praktycznie nieodwracalne. Mogliśmy mieć „perełkę” nowoczesnego, eko-uzdrowiskowego i przyjaznego kuracjuszom oraz mieszkańcom porządku architektonicznego. „Odcisk” myśli Tomasza Luto i jego ekipy pozostanie w naszym mieście na dziesięciolecia. I niestety będzie trzeba nam z tym żyć. Ale z marzeniami o „północno-wschodnim Ciechocinku” raczej się żegnamy. I tak tu sobie żyjemy (razem) panie burmistrzu, prawda?

  Ocena: 4.83/5. z 24 głosów.
  Please wait...
 2. wj

  Szkoda, że w Gołdapi nie ma takich ulic jak Skłodowskiej-Curie, Kopernika, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Witosa, Sobieskiego, Niepodległości, Grunwaldzka (343 miasta w Polsce nazwały tak jedną ze swoich ulic), Słowackiego.

  Uważam, że nazwą ulicy wypadałoby uczcić pamięć Marka Mirosa – wieloletniego burmistrza, który zrobił dla tego miasta niezwykle dużo. Wiem jednak, że obecni radni z T. Luto na czele nie potrafią uszanować jego dokonań. To przykre, że polityka potrafi niektórych tak zeszmacić.

  Ocena: 4.74/5. z 31 głosów.
  Please wait...
  1. sierściuch

   Szybciej luto postawi sobie pomnik niż nazwie ulicę imieniem Marka Mirosa.

   Ocena: 4.68/5. z 28 głosów.
   Please wait...
   1. patron

    Popieram „wj” ,jest wiele osób/nieżyjących/ w powojennej Gołdapi ,które zasłużyły się dla miasta i społeczności w różnych dziedzinach jak kultura , oświata ,sport, działalność społeczna , ekonomiczno -gospodarcza itd .

    Ocena: 4.20/5. z 10 głosów.
    Please wait...
 3. pomnik

  Do „sierściuch” – trzeba mieć klasę aby to uczynić.

  Ocena: 4.50/5. z 8 głosów.
  Please wait...