Złożyłem niedawno do burmistrza Gołdapi pytanie o takiej treści: „Pytanie dotyczy budowy pełnowymiarowej płyty piłkarskiej ze sztuczną nawierzchnią i pozyskanych na ten cel środków z Rządowego Funduszu „Polski ład” (inwestycji realizowanej w formule „zaprojektuj i wybuduj”) oraz przetargu rozstrzygniętego 20 kwietnia 2023 r. Jakie dalsze kroki gmina Gołdap zaplanowała w związku z realizacją tej inwestycji, mając na uwadze informację, że w ewidencji gruntów miejsce pod to przedsięwzięcie przeznaczone jest do zalesienia?”
W odpowiedzi znalazły się między innymi takie fragmenty: „Z utrwalonego orzecznictwa wynika, że informacja publiczna zawsze dotyczy sfery faktów.” Oraz: „Nie jest więc informacją publiczną wniosek, który obejmuje pytanie o zdarzenia przyszłe lub takie, które jeszcze nie nastąpiły (wyrok WSA w Warszawie z 21 grudnia 2010 r., li SAB/Wa 219/10).”
Po zapoznaniu się z różnymi (i podobnymi) sytuacjami, związanymi z pozyskiwaniem tzw. „informacji publicznej” nie zamierzam tego uzasadnienia podważać.
Mimo to, paradoksalnie, uzyskałem odpowiedź na, jedno przynajmniej, nurtujące mnie pytanie. Jest poważny problem z działką przeznaczoną na budowę „płyty piłkarskiej”, bowiem według naszego rozeznania na działce nr 386 ma być las. Można też zajrzeć na: https://goldap.e-mapa.net/. Zatem póki co inwestycji nie można rozpocząć. Natomiast przekwalifikowanie gruntu wymaga kosztów i czasochłonnych zabiegów.
Przypomnijmy… 20 kwietnia gmina Gołdap wybrała najkorzystniejszą ofertę dotyczącą „budowy pełnowymiarowej płyty piłkarskiej ze sztuczną nawierzchnią”. Pozyskano na ten cel środki zewnętrzne z Rządowego Funduszu „Polski Ład”, a inwestycja ma być realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
Ta sytuacja przypomina nieco problemy związane z budową zakładu przyrodoleczniczego. O wstrzymaniu budowy w dużej mierze zadecydował „drobiazg” – zbyt duże różnice pomiędzy projektem wykonawczym a budowlanym.
W wypadku budowy płyty piłkarskiej wystarczyło przed napisaniem wniosku o dotację zajrzeć do ewidencji gruntów.
Pomysł dobry, jednak czy gminie uda się „obejść” opisaną przeszkodę w realizacji inwestycji? Pewnie dowiemy się w najbliższych tygodniach. A żal byłoby utracić te 5 mln zł.
M.S.
Źródło mapki: https://goldap.e-mapa.net/