Nie tylko słodkości – co jeszcze przygotujesz w blaszce do ciasta?

foremki do pieczenia ciast

Blacha do ciasta to coś co można znaleźć praktycznie w każdej kuchni. Różnią się kształtem, materiałem z którego są wykonane – ale to świetne naczynia, do przygotowania wypieków. Choć najczęściej są to ciasta i desery, to także fani dań wytrawnych i szybkich przekąsek mogą w nich przygotować wiele smakołyków.

Wybór blachy uniwersalnej – do słodkich i słonych wypieków

Niezależnie od tego, czy blachy mają nam służyć do pieczenia ciast, pasztetów, czy wypieku chleba, warto wiedzieć, jakie modele są dostępne na rynku, i które posłużą nam najdłużej.

Najczęściej spotykane są blachy ze stali ocynkowanej. Można je kupić już za kilkanaście złotych w dobrze zaopatrzonych sklepach internetowych z wyposażeniem domowym. Mówi się, że takie blachy nie powinny być używane do wypieków z owocami, które są kwaśne. Poprzez kontakt kwasu owocowego z blachą w wysokiej temperaturze powstają ciemne wybarwienia na wypiekach. Można tego jednak uniknąć stosując np. papier do pieczenia.

Blachy do pieczenia w wysokich temperaturach

Na blaszce z powodzeniem można uciec zarówno chleb, jak i pasztet. Do pieczenia pasztetów najczęściej są wybierane dość wąskie i prostokątne formy tzw. keksówki. Natomiast jeśli chodzi o chleb, wszystko zależy od tego jaki kształt chcemy uzyskać – niezwykle apetycznie wyglądają dorodne, okrągłe bochny.

Dobrą opcją do pieczonych dań słonych są formy z nieprzywierającą powłoką, która zdecydowanie ułatwia wyjmowanie wypieków i ich równomierne wypiekanie. Jednak należy unikać krojenia wypieków, zanim zostaną wyjęte, ponieważ można uszkodzić powłokę.

Czy blacha do ciast nadaje się też do wytrawnych wypieków?

Jeśli blachy będą odpowiednio czyszczone i nie będzie się do nich używało noży czy szpatułek, które mogą uszkodzić powłokę, z powodzeniem mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju wypieków.

Jedna blaszka na tartę w zupełności wystarczy – przygotujesz w niej zarówno wypieki słodkie, jak i słone, a ich smaki i zapachy nie będą się przenikały. Keksówki świetnie sprawdzają się do wypieku pasztetów, a spore blachy na ciasta do pysznych i bardzo popularnych ziołowych chlebków do rwania.

kobieta niosąca tacę z wypieczonymi bagietkami

Najmodniejsze przepisy

Szukając w Internecie przepisów dań wytrawnych, można znaleźć całą masę ciekawych opcji do przyrządzenia w blachach do pieczenia. Pasztety zarówno w wersji klasycznej, mięsnej, jak i wegetariańskie, tarty serowe, szpinakowe, z grzybami, zawijane ślimaki z farszem, zapiekanki, dania pod kruszonką czy beszamelem – lista jest naprawdę imponująca! Pieczenie można ułatwić sobie jeszcze bardziej, sięgając po gotowe spody z ciasta francuskiego lub pizzowego.


Porady

Powiązane artykuły