List do redakcji. „W związku z tematem zieleni przy tężniach…”

Dzień dobry. W związku z tematem zieleni przy tężniach, chciałbym parę spostrzeżeń dodać od siebie.

 

 

1. Czy ktoś kto był przy tężniach w Ciechocinku, Busku Zdroju, Inowrocławiu itd. Zauważył, by samochody parkowały tam 4 m od… tężni? I to czasami rurami wydechowymi w stronę kuracjuszy, którzy korzystają z tężni i ze słońca, które tam operuje do późnych godzin wieczornych. Osobiście nie widziałem. A w Ciechocinku od parkingu do tężni trzeba pokonać około1 km, w Busku tężnie otacza park, a w Gołdapi parking. I co dziwne, kolejny parking jest 100 m dalej!

2. Ruch jaki odbywa się po promenadzie nie służy odpoczywającym i korzystającym z groty solnej, trudno wyciszyć się, by zadbać o swoje ciśnienie, bo temu ma służyć m.in. pobyt w tej grocie, gdy hałas z przejeżdżających z dużą prędkością motorów, a ostatnio quadów jest nie do zniesienia… czy nie należałoby zamknąć dla ruchu tej części promenady naprzeciw pijalni? Wszak parkingów wkoło dostatek, np. przy ZPL

3. Czy umowa, na sypanie piasku na promenadę i chodniki w strefie uzdrowiska w porze zimowej nie może zawierać warunku uprzątnięcia tego piasku do np. 30.04. Dzisiaj tj. 29 maja, kurz z tego piasku jest nie do zniesienia, a deszczu nie widać w najbliższych tygodniach. Ale grunt to najczystsze powietrze w kraju!

4. A co do zieleni… To nie znam się na nasadzeniach, ale brakuje mi tam krzewów wiosną kwitnących tj. bzu, jaśminu czy kaliny. Nie dość, że ładnie kwitą to i ładnie pachną. Może by zastąp smród spalin.

5. Na koniec… Może warto wyposażyć naszą policję w urządzenia do pomiaru jakości spalin i emisji hałasu w samochodach, i nie tylko. Bo zanim dotrze do niektórych mieszkańców, że przebywają w strefie uzdrowiska, a nie na torze motorowym, upłyną dekady.

Imię i nazwisko autora do wiadomości redakcji.

 

Powiązane artykuły

9 komentarzy do “List do redakcji. „W związku z tematem zieleni przy tężniach…”

 1. Gołdapianka

  A ja chciałabym zapytać dlaczego w tym roku tak strasznie zaniedbane są nasze parki miejskie. Aleje, ławki całe w odchodach, na trawnikach nikt nie zgrabia gałęzi, piór i śmieci.
  Co się stało, wcześniej nasze parki były naprawdę zadbane ale to co widzę dzisiaj to dramat. Taki apel to władz żeby coś z tym zrobić bo wygląda to słabo …

  Ocena: 4.53/5. z 17 głosów.
  Please wait...
  1. Mariusz

   A kto to ma ogarniać te kilka osób zatrudnionych przez gminę to nie robociki i tak pracują pewnie za najniższą bo gmina nie ma kasy dla ludzi uczciwie zapłacić, mają coraz więcej do ogarnięcia chodzą z buta po całej Gołdapi od centrum po tężnie i ciągną te swoje wózeczki, pielą kwiaty i podlewają suche drzewa na tężniach czy to mądre, chcecie coraz więcej nasadzeń, ale kto ma to pielęgnować no chyba, że włodarz będzie bujał się skodą i czasem coś opieli i przytnie drzewka które lubi tak sadzić przynajmniej pokaże że coś umie.

   Ocena: 4.79/5. z 19 głosów.
   Please wait...
 2. XD

  Przez alejki skoda nie przejeżdża to jak ma widzieć Luto co się dzieje. On objeżdża gminę dookoła łąki pola lasy ambony ale nie alejki…

  Ocena: 4.73/5. z 15 głosów.
  Please wait...
 3. Zdzichu

  Nie tylko parki, ale i boiska na terenie gminy. Idealnym przykładem są Botkuny. Trawa i chwasty na boisku po 0,5m wysokości. Tradycją się stało, że przed zebraniami wiejskimi pracownicy PWiK na polecenie swojego szefa biorą w ręce kosiarki i dla oka ogarniają temat. Jedna z wielu takich sytuacji miała miejsce w ubiegłym tygodniu, bo oczywiście za tydzień zebranie i wybory na sołtysa. Przecież musi być widoczne, ze gospodarz czuwa i dba o swoje sołectwo. Na dodatek porwane, zwisające piłkochwyty i siatki w bramkach, które straszą od kilku lat. Ale pojawił się promyk nadziei, bo przy okazji koszenia w ubiegłym tygodniu nakazał zdjąć piłkochwyt po jednej stronie, więc prawdopobnie założą nowy. Oby zdążył do wyborów haha. TRAGEDIA

  Ocena: 4.58/5. z 19 głosów.
  Please wait...
 4. Wodnik Szuwarek

  Powinno się wprowadzić kategoryczny zakaz koszenia , wykaszania itp trawy. Susza jest zastraszająca .Koszenie traw jeszcze potęguje jej skutki. Wiele miast wprowadziło daleko idące ograniczenia i efekt jest już widoczny.

  Ocena: 3.67/5. z 9 głosów.
  Please wait...
 5. Wodnik Szuwarek

  Powinno się wprowadzić kategoryczny zakaz koszenia , wykaszania itp trawy. Susza jest zastraszająca .Koszenie traw jeszcze potęguje jej skutki. Wiele miast wprowadziło daleko idące ograniczenia i efekt jest już widoczny.
  I jeszcze o tym czym jest promenada
  Promenada (fr. promenade – miejsce do spacerowania) – ulica lub trakt pieszy, ciąg komunikacyjny przeznaczony do ruchu pieszego. Promenady lokalizowane są w atrakcyjnych turystycznie częściach miast. Posiadają różne nawierzchnie, w zależności od przeznaczenia – dopuszcza się niewielką wytrzymałość nawierzchni na obciążenia.

  Ocena: 3.00/5. z 10 głosów.
  Please wait...
 6. Obserwator

  Brudno i ciemno. Szkoda że rządzący tego nie widzą

  Ocena: 4.69/5. z 13 głosów.
  Please wait...
 7. Ela

  Zdzichu
  Jeżeli mieszkasz na terenie Botkun to powinieneś wiedzieć,
  że trawa koszona jest kilka razy w ciągu lata w zależności od warunków pogodowych. Nie tylko przed wyborami Sołtysa.

  Ocena: 2.00/5. z 5 głosów.
  Please wait...
  1. Alternatywy 4

   I o kilka razy w ciągu lata za rzadko. Do tego stopnia, że pewnego razu w ubiegłym roku kosił ciągnik z kosiarką rotacyjną. Taniej byłoby wypuścić kozy na to pastwisko.

   Jeśli chodzi o koszenie to mowa była nie tylko o wyborach, ale przede wszystkim o zebraniach wiejskich.

   Ocena: 5.00/5. z 2 głosów.
   Please wait...