Faktury z odroczonym terminem płatności, czyli tzw. kredyt kupiecki to rozwiązanie bardzo często stosowane w przypadku usług B2B, kiedy firma sprzedaje coś innej firmie. Niestety zbyt długie odczekiwanie na płatność może powodować problemy z płynnością finansową. Między innymi w tym przypadku z pomocą przychodzi faktoring.
Na czym polega usługa faktoringu?
Faktoring to usługa umożliwiająca finansowanie faktur, które jeszcze nie zostały spłacone przez twojego odbiorcę. Jest to transakcja trójstronna, w której biorą udział klient (faktorant), odbiorca (dłużnik) oraz strona finansująca (firma faktoringowa). Przedsiębiorca sprzedający produkt lub usługę wystawia fakturę z określonym terminem płatności (terminy mogą być bardzo różne, często zależne od specyfiki branży). Jeśli wystawca faktury potrzebuje środków pieniężnych, zanim faktura zostanie opłacona, może skorzystać z usług firmy, która na podstawie umowy faktoringowej i odpowiednio przygotowanego zestawienia faktur wypłaci klientowi zaliczkę (nawet do 90% wartości brutto faktury), a pozostałą część ureguluje po opłaceniu faktury przez dłużnika.
Jakie zalety ma faktoring dla firm?
Wyróżniamy faktoring niepełny i pełny, a więc taki, który uwzględnia (bądź nie) ryzyko niewypłacalności dłużnika. Niezależnie jednak od przyjętego przez faktora modelu, jeśli już dojdzie do nawiązania współpracy, firma faktoringowa opłaca ci większą część faktur, mimo że dłużnicy jeszcze ich nie uregulowali. To zaś sprawia, że nie musisz nerwowo wyczekiwać na spłatę, kiedy na przykład bardzo potrzebujesz określonych środków m.in. na uregulowanie własnych zobowiązań. Do bardzo cenne rozwiązanie przede wszystkim dla średnich przedsiębiorstw, które często borykają się z problemem utrzymania płynności finansowej. Firma faktoringowa pozwala utrzymać płynność finansową i skupić się na prowadzeniu biznesu, zamiast tracić energię na ściąganie należności od dłużników. Nie bez powodu naprawdę wielu przedsiębiorców korzysta z usług firmy faktoringowej.
Kiedy warto skorzystać z usługi faktoringu?
Z oferty faktoringu z pewnością warto skorzystać w przypadku obaw o utratę płynności finansowej wynikających wyłącznie z oczekiwania na spłatę zobowiązań przez dłużników. Faktoring pozwala korzystać ci z należnych ci za produkt lub usługę pieniędzy zaraz po dokonaniu sprzedaży, bez konieczności oczekiwania na spłatę należności przez odbiorcę. Tego typu rozwiązania znacznie ułatwia funkcjonowanie w środowisku biznesowym, szczególnie jeśli np. w twojej branży terminy płatności są dłuższe niż krótsze. Usługi faktoringowe są także znacznie prostsze w codziennej obsłudze niż np. formalności, jakich wymaga uzyskanie doraźnego kredytu biznesowego.
Oczywiście trzeba liczyć się z kosztami. Firmę faktoringową trzeba opłacić, natomiast wielu przedsiębiorców uznaje, że koszty faktoringu są do zaakceptowania przy niemałych korzyściach, jakie daje to rozwiązanie.
Faktoring — ranking usługodawców
Ranking firm faktoringowych to narzędzie bardzo pomocne w porównywaniu ofert dostępnych na rynku: https://www.firmowakasa.pl/faktoring/. Proponowane rozwiązania różnią się bowiem między innymi:
- limitami kwotowymi: może to być 10, 50 czy 100 tysięcy złotych,
- możliwością obsługi faktur w innych walutach niż polski złoty,
- wysokością procentową wypłacanej zaliczki: czasami jest ona ustalana indywidualnie, niektóre firmy proponują 80%, inne nawet 90%,
- obsługą faktoringu niepełnego lub pełnego (z regresem),
- wysokością prowizji obrotowej.
Warto uwzględnić przy wyborze dopasowanie oferty firmy faktoringowej do twoich konkretnych potrzeb, a także koszty związane z tą usługą. Dodatkowym atutem z pewnością będzie prosty proces decyzyjny, obsługa (najczęściej do określonej wysokości) bez weksla czy obsługa online.